6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KURIOZITETE Nga vjen fjala “bankë”?

Nga vjen fjala “bankë”?

Sipas shumë studiuesve, fjala “bankë” rrjedh nga fjala italisht “banco”. Këtë konstatim, ata e lidhin me faktin se hebrenjtë, të cilët merreshin me shkëmbimin e monedhave, jetonin në Lombardi, vendi ku e ka origjinën praktika e shkëmbimit të monedhave nga tregtarët hebrenj.

Në këtë rajon verior të Italisë, ata blinin, shitnin dhe shkëmbenin ar dhe argjend me peshë. Këtë biznes ata e zhvillonin mbi një tavolinë, e cila në italisht quhej “banco”, siç quhet dhe sot.

Interesante është se edhe banka më e vjetër në botë, Banca Monte dei Paschi di Siena, e cila funksionon ende sot, është ngritur në Itali.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Çfarë ndodh me ushqimin që sekuestrohet në aeroport?

Pas një udhëtimi të bukur ku kemi mbledhur shumë sende dhe ushqime që duam t’i sjellim përsëri në shtëpi, mund të përballemi...

Çfarë ndodh nëse fotokopjoni një pasqyrë?

Në video tregohet se pas futjes në skanim të pasqyrës, printeri e lëshon pasqyrën të vendosur në një letër të formatit A4,...

Si u vodh Kupa e Botës në vitin 1983, në Brazil?

Në vitin 1970, ekipi brazilian fitoi kupën për herë të tretë, duke u lejuar për ta mbajtur përgjithmonë kupën origjinale prej ari,...

Si u dënua legjenda Ahmet Golemi me 5 vite burg pse festoi fitoren e Muhamed Ali

Ahmet Golemi, një nga pionierët dhe emrat të shquar të boksit shqiptar që u nda një muaj më parë në moshën 85-vjeçare.

Recent Comments