6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KAFSHËT Tigrit i shpëtohet syri, operacioni i parë në botë i këtij lloji

Tigrit i shpëtohet syri, operacioni i parë në botë i këtij lloji

Një operacion i rrallë është kryer nga një veteriner i specializuar për sytë. Ai ka arritur që të ruajë syrin e një tigri dhe besohet të jetë operacioni i parë ndonjëherë i këtij lloji në botë tek një kafshë e tillë.

Ratna, një tigër 17-vjeçar Sumatran, jeton në Shepreth Wildlife Park pranë Kembrixhit. Po dy muaj më parë syri i tij i majtë, kishte pësuar dëmtime në korne.

Gjendja ishte përkeqësuar dhe kirurgu David Williams, nga Spitali i Shkollës Veterinare të Mbretëreshës në Universitetin e Kembrixhit, e ka mbajtur në monitorim dhe pas operacionit tha se tashmë tigri është shëruar plotësisht.

Tigri më herët kishte operuar kataraktin para se ajo dhe vajza e saj të zhvendoseshin në parkun e botës së egër në fillim të vitit 2019.

Veterineri kishte tentuar edhe në Shkurt të këtij viti që të operonte tigrin, por rezultatet nuk ishin ato që ai priste, ndaj dhe u krye operacioni i dytë me një vështirësi më të madhe shihet si një arritje e madhe për mjekësinë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments