6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021
Home KËSHILLA Efektet anësore tregojnë se vaksina vepron, por nuk ka arsye për t’u...

Efektet anësore tregojnë se vaksina vepron, por nuk ka arsye për t’u shqetësuar edhe nëse ato mungojnë

Miliona njerëz kanë marrë vaksinën COVID-19, ata kanë përjetuar efekte anësore dhe ky është një tregues i mirë që sistemi imunitar po përgatitet të përgjigjet në rast të një infeksioni, por nëse shenja të tilla mungojnë, nuk ka asnjë arsye për shqetësim, thonë profesionistët.

Ju nuk duhet të shqetësoheni, sepse të mos kesh një reagim nuk do të thotë që personi është i pambrojtur, thonë tre ekspertë: Paul Ofit i Qendrës së Vaksinave të Spitalit Filadelfia, Glenn Ral imunolog dhe Sarah Coles, mjeke amë dhe profesoresh në Kolegjin e Mjeksisë në Arizona.

“Vaksina funksionon edhe nëse nuk keni efekte anësore”, thotë Coles, duke theksuar se “shumë kanë efekte anësore, ndërsa shumë nuk kanë”.

Mungesa e kokëdhimbjeve ose temperaturës së lartë trupore nuk është arsye për shqetësim, thotë Paul Ofit. “Është e sigurt që nuk duhet të keni efekte anësore për të kuptuar që jeni të mbrojtur.”

Me fjalë të tjera, të dy fenomenet – marrja e imunitetit dhe efektet anësore – janë rezultat i një serie paralajmërimesh në sistemin imunitar pas injeksionit.

Por, vetëm sepse një inflamacion fillestar ka stimuluar me sukses prodhimin e antitrupave dhe mbrojtjeve të tjera kundër sëmundjes, nuk do të thotë domosdoshmërisht se duhet të shkaktojë temperaturë të lartë.

Nuk ka ndonjë korrelacion të rreptë midis të dyjave, tha Coles.

Shumë vaksina të tjera moderne gjithashtu shkaktojnë efekte anësore të pakta, nëse ka, megjithatë ato funksionojnë mirë, theksoi Rall. “Normalisht, ne nuk shohim ndonjë efekt anësor të vlefshëm pas vaksinimit”, tha ai.

Nëse njerëzit do të kenë efekte anësore varet nga faktorë të tjerë, jo vetëm nga sistemi i tyre imunitar, të tilla si lodhja, stresi dhe mënyra se si ata përjetojnë dhimbjen, shpjegon Coles.

Përqindja e reaksioneve të ndryshme ndryshon nga vaksina në vaksina kundër COVID-19, ndërsa në vaksinat e dhëna në dy doza, ato ndodhin më shpesh pas dozës së dytë.

Për shembull, te aplikimi i vaksinës Pfizer, në provat klinike 3.7 për qind e të anketuarve të moshës 18 deri 55 vjeç, kishin ethe pas dozës së parë dhe 15.8 përqind pas dozës së dytë. Gjysma e marrësve kishin dhimbje koke pas dozës së dytë, por ishin kryesisht të moderuar ose të lehta.

Të gjitha këto efekte janë kalimtare, zakonisht zgjasin një ose dy ditë.

Në raste të rralla, një reaksion alergjik më i rëndë, i quajtur anafilaksa, ndodh brenda disa minutash nga injeksioni dhe mjekët mund të jenë të përgatitur të ndërhyjnë.

Të tre ekspertët flasin për efektet anësore sistemike, jo për efektet “lokale” siç janë dhimbja në krahun e vaksinuar ose skuqja në vendin e pickimit, pasi këto janë të zakonshme kur merrni ndonjë vaksinë, por janë të papërfillshme në lidhje me alternativën – të sëmureni nga COVID-19.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...

Recent Comments