6.1 C
Pristina
Monday, October 18, 2021
Home KURIOZITETE Gjashtë mistere, për të cilat shkenca s’ka ende një shpjegim

Gjashtë mistere, për të cilat shkenca s’ka ende një shpjegim

Bota është e mbushur me qindra mistere të pazgjidhura. Për disa prej tyre, studiuesit po punojnë dhe disa të tjera, deri tani mbeten një

1 – E kaluara tropikale e Antarktidës

Antarktida është e njohur si kontinenti më i ftohtë dhe më i largët në botë. Është vërtet e panatyrshme të imagjinohet si një vend tropikal.

Megjithatë, kjo është pikërisht ajo që tregojnë zbulimet e fundit të fosileve dhe pyjeve tropikale. Disa prej mbetjeve të fosilizuara të mbledhura në ishullin James Ross në Gadishullin Antarktik datojnë që prej 71 milion vjet më parë dhe mund të jenë provë për këtë.

2 – Qytetërimi i humbur në shkretëtirën “Kalahari”

Në fund të shekullit të 19-të, pati dëshmitarë për zbulimin e një civilizimi të zbuluar nën rrënojat e humbura.

Ky zbulim i pretenduar ngjalli interes të madh në mesin e eksploruesve të kohës. Ekspedita të shumta janë nisur në kërkim të qytetit të humbur, megjithatë, asnjë nuk ishte i suksesshëm.

3 – Gdhendjet antike që janë “larë” nga bregdeti i Meksikës

Origjina, si dhe kuptimi i gdhendjeve, ende nuk është deshifruar, pasi ato datojnë shekuj më parë. Kjo lë një potencial të madh për gjuetarët e misterit të sotëm për të lënë gjurmët e tyre në histori dhe për ta zgjidhur këtë enigmë të ditëve moderne.

4 – Gjurmët e një krijese gjigante në një tempull sirian

Tempulli Sirian Ain Dara është i famshëm, ndër të tjera, për disa gjurmë të mëdha gdhendura në të gjithë hyrjen e tij.

Madhësia e gjurmëve të këmbëve është 3 herë më e madhe se ajo e një këmbe njerëzore, por është e diskutueshme nëse janë nga një gjigant, një njeri apo një kafshë.

5 – Sfera guri në Kosta Rika

Këto monumente gjigante të sferës prej guri janë puna e një civilizimi para-kolumbian.

Sipas arkeologut që i gjeti këto gurë, ato ishin gdhendur duke përdorur gurë të tjerë më të vegjël.

Disa jo-ekspertë madje spekulojnë se këta gurë janë përdorur për qëllime astronomike. Qëllimi i tyre i vërtetë është akoma një mister sepse civilizimi që i bëri këto sfera u zhduk shumë kohë më parë.

6 – Gobekli Tepe

Arkeologët zbuluan një vendbanim në Turqi, të quajtur Gobekli Tepe, që duket të jetë një tempull. Kjo mund të jetë një shenjë se njerëzit në të vërtetë filluan të ndërtojnë tempuj shumë më parë se të fillonin të vendoseshin në qytete të përhershme. Gobekli Tepe ka shtylla guri me skena të gdhendura të kafshëve, që datojnë në mijëvjeçarin e 10 para erës sonë dhe kjo e bën atë tempullin më të vjetër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Këngë për lisin me rrënjë shekullore, Aristidh Kolën e shqiptarisë

Nga: Abdurahim Ashiku Meditime me një pikë loti rrudhave të jetës Në 15-vjetorin e IKJES Të...

Krapi Koi, nga tryeza deri te simboli i statusit: Përse ky peshk vlen deri në dy milionë dollarë

Koi në Japoni është simbol i dashurisë dhe i miqësisë Vitin e kaluar Krapi koi është shpallur peshk kombëtar...

Ndërtimet më ekstreme në planet (Video)

Nga ndërtimi i një hekurudhe në nxehtësinë e vrastare të shkretëtirës deri në rinovimin e një stacioni kërkimor në një nga vendet...

Wilhelm Röntgen, gjerman që zbulou rrezet-x, fizikanti që tejpërçoi brenda nesh shikimin

Ai ishte një prej atyre mendjeve krijuese, pasioni dhe përkushtimi i të cilit i dhuroi botës një dimenison të ri njohës, e...

Recent Comments