6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home KËSHILLA Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini çaj "rusi" çdo ditë

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini çaj “rusi” çdo ditë

Çaji i zi në të vërtetë nuk është i zi.

Në Kinë, ky çaj është referuar si “çaj i kuq” për shkak të ngjyrës së tij.

Pirja e tij çdo ditë mund të ketë shumë përfitime shëndetësore.

Disa njerëz madje e përdorin atë si një alternativë ndaj kafesë për shkak të përmbajtjes së kafeinës.

Por gjithashtu mund të vijë me disa rreziqe nëse pini shumë gota në ditë.

Më poshtë janë të listuara disa nga këto përfitime, dhe disa rreziqe të mundshme, të pirjes së këtij çaji.

Mund të zvogëlojë presionin e gj.akut.

Është vlerësuar se 26% e popullsisë së botës ka presion të lartë të gj.akut dhe kjo mund të çojë në disa çështje serioze.

Edhe pse efekti mund të jetë i vogël, studimet tregojnë se pirja e çajit të zi rregullisht mund të ndihmojë në zvogëlimin e hipertensionit.

Çaji i zi mund të ndihmojë me kolesterolin.

Një në çdo 3 të rritur ka kolesterol të lartë.

Por burrat në përgjithësi janë në një rrezik më të lartë se gratë.

Studiuesit kanë zbuluar se përfshirja e çajit të zi në dietën tuaj mund të ulë nivelet e kolesterolit tuaj me një sasi të konsiderueshme.

Mund të luftojë kavitetet.

Çaji, në përgjithësi, mund të ofrojë disa përfitime për shëndetin e përgjithshëm oral.

Por çaji i zi, në veçanti, u zbulua se përmban përbërës që vr.asin bakteret përgjegjëse për shkaktimin e kaviteteve.

Çaji i zi mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit.

Rreth 422 milion njerëz vuajnë nga diabeti.

Lloji 2 përbën rreth 90-95% të të gjitha rasteve të diagnostikuara, megjithatë, është zbuluar se konsumi i çajit të zi mund të zvogëlojë sasinë e sheqerit në gj.ak dhe si pasojë të ulë shanset tuaja për të shfaqur këtë sëmundje.

Çaji i zi mund t’ju ​​shkaktojë dhimbje koke.

Pirja në sasi të mëdha të çajit të zi çdo ditë mund të sjellë efektet e saj anësore.

Disa prej tyre janë dhimbje koke, migrenë dhe nervozizëm,shkruan tvklan.

Të gjitha të shkaktuara nga përmbajtja e saj e lartë e kafeinës.

Gjithashtu mund të shkaktojë ankth dhe vështirësi në gjumë.

Konsumimi i tepërt i kafeinës nga çaji i zi mund të kontribuojë në rritjen e niveleve të ankthit dhe stresit.

Gjithashtu mund të prishë ciklin tuaj të gjumit dhe të ndikojë në aftësinë tuaj për të fjetur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

Recent Comments