6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Dalin në dritë zbulime të reja me vlerë arkeologjike në Tiranë

Dalin në dritë zbulime të reja me vlerë arkeologjike në Tiranë

Artan Shkreli me anë të një postimi në facebook bën me dije se gjetjet e fundit, pranë kishës paleokristiane të Shinjinit, sugjerojnë më në fund edhe banesën e një fermeri të pasur në këtë vend të Epirit të Ri në Ilirik.
Sipas tij, kemi të bëjmë me një vend në sipërfaqe fushore të thurur me praninë e vilave dhe fermave prodhuese të drithit, vreshtave etj. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Cilat shtete janë ende sot në komunizëm?

Një shtet me një popullsi më shumë se 11 milionë banorë. Kontrolli i ekonomisë nga shteti pothuajse e ka falimentuar qeverinë, e...

Shkencëtarët kanë zbuluar një gjë të re të mahnitshme në lidhje me ujqërit(Video)

Një projekt nga Universiteti i Minesotas, misioni i të cilit është të kuptojë më mirë sjelljen e ujqërve, eksperimentoi me këto kafshë...

Eksperimenti i pazakontë që çoi në shpikjen e vaksinës së parë

Lia konsiderohej kohë më parë një sëmundje e tmerrshme ngjitëse, që shkaktonte dhembje të mëdha trupi, temperaturë të lartë, dhembje fyti, koke,...

Cili është grupi më i rrallë i gjakut?

Vetëm 43 persona në botë e kanë grupin e gjakut Rezus nul ose invalid, një tip gjaku që është i ngjashëm me...

Recent Comments