6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KËSHILLA Shega përmirëson kujtesën

Shega përmirëson kujtesën

Ka disa fakte se shega mund të përmirësojë kujtesën.

Një studim i pacientëve kirurgjikë zbuloi se 2 gram ekstrakt shegë parandaluan mungesën e kujtesës pas operacionit.

Një tjetër studim në 28 të rritur dhe të moshuarit të cilat ankoheshin nga kujtesa gjeti se 8 gramë (237 ml) lëng shege në ditë shënuan ndjeshëm përmirësimin e kujtesës verbale dhe vizuale.

Studimet në minj gjithashtu sugjerojnë se shega mund të ndihmojë në luftimin e sëmundjes Alzheimer.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments