6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home Uncategorized Fshati Italian që shfaqet vetëm çdo dy dekada

Fshati Italian që shfaqet vetëm çdo dy dekada

Fabbriche di Careggine është diçka si Atlantis Italian. Dekada më parë, fshati i cili dikur kishte qindra banorë, u zhyt në përmbytjet e një rezervuari. Por kjo nuk është e vetmja karakteristikë. Sepse herë pas here Fabbriche di Careggine rishfaqet – dhe ndoshta shpejt edhe përgjithmonë. 

Fshati Fabbriche di Careggine ndodhet në provincën e Lucca në Toskanë, rreth një orë e gjysmë në veri të Pizës. Historia e saj shkon shumë larg: Qysh në shekullin e 13-të, farkëtarët u vendosën në qytet, duke minuar hekurin nga mali aty pranë Monte Tambura. Në shekullin e 17-të, Fabbriche di Careggine madje u bë një nga vendet më të rëndësishme të prodhimit të hekurit në Itali dhe në fillim të vitit 1900, vendi atëherë tregtohej gjithashtu me mermer, siç thuhet në faqen e internetit të komunës fqinje të Vagli di Sotto .

Por vetëm 40 vjet më vonë banorët u detyruan të linin atdheun e tyre dhe të transferoheshin në Vagli di Sotto. Sepse me ndërtimin e një dige gjigante me një lartësi prej 96 metrash, e gjithë Fabbriche di Careggine kaloi nën përmbytjet e Liqenit Vagli, i cili tani është rezervuari më i madh në Toskanë.

Pamja e Fabbriche di Careggine u bë tërheqëse

Por Fabbriche di Careggine nuk ka humbur përgjithmonë. Hasshtë rishfaqur katër herë që kur fshati u shemb në 1953. Ka një arsye të thjeshtë për këtë: kur rezervuari po mirëmbahet, punëtorët kullojnë ujin. Pastaj rrënojat mesjetare, duke përfshirë kishën e San Teodoro të ndërtuar në 1590, bëhen përsëri të dukshme.

Fabbriche di Careggine Toscana

Deri më tani, uji është kulluar në 1958, 1974, 1983 dhe së fundmi në 1994. Në atë kohë, pamja e fshatit u bë tërheqëse; në vitin 1994, sipas revistës italiane ” Dove “, një milion njerëz e vizituan atë. Në fillim plani ishte me sa duket për të ruajtur rezervuarin një herë në dekadë, por tani janë gati 30 vjet që kur Fabbriche di Careggine u pa për herë të fundit. Por ka shpresë: mund të jetë ajo kohë përsëri në 2021.

Fabbriche di Careggine mund të shfaqet në 2021 – përgjithmonë

Siç raporton “Dove”, të dy operatorët e digës, kompania Enel dhe vajza e kryebashkiakut të Vagli di Sotto, Lorenza Gorgi, kanë konfirmuar që Fabbriche di Careggine duhet të dalë përsëri nga uji në 2021. Dhe nëse kjo ndodh, fshati mund të mbetet i dukshëm përgjithmonë – të paktën nëse Lorenza Gorgi ka rrugën e saj.

Sipas “Dove”, ajo foli në një postim në Facebook për një iniciativë që donte të punonte për ndërtimin e muzeve dhe ripërtëritjen e mjedisit. Kështu që ata duan të tërheqin edhe më shumë turistë në të ardhmen sesa në vitin 1994. Sidoqoftë, postimi në fjalë është fshirë nga rrjeti social. Nëse Fabbriche di Careggine do të rishfaqet me të vërtetë në planin afatgjatë, ndoshta do të shihet vetëm në këtë vit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments