6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Thesari Shqiptar në Muzeun Metropolitan të Artit në New York

Thesari Shqiptar në Muzeun Metropolitan të Artit në New York

I quajtur Thesari Avar, i gjetur nga në vitin 1902 nga historiani austriak Josef Strzygowski në fshatin Vrap, të Baldushkut sot gjendet në muszeun me të madh në botë The Metropolitan Museum of Art në New York

Objektët e gjetura janë nga ari dhe argjendi që përfshijnë disa enë dhe dhe disa gota dhe një kupë prej ari të përpunuar dhe dekoruar që personifikon katër qendrat kishtare në botën bizantine, duke përfshirë edhe kryeqytetin e saj , Konstandinopojën.

Mendohet që thesari i takon avarëve, një fisi nomand nga stepar e Euro-Azisë, por se si ka përfundu në Shqipëri ky thesar ende nuk dihet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments