Magnezi është një mineral jashtëzakonisht i rëndësishëm për trupin tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm. Magnezi është i nevojshëm nga trupat tanë për shkak të rëndësisë së tij në prodhimin e hormoneve.

Minerali ndihmon në ndërtimin e muskujve dhe kockave dhe relakson nervat dhe muskujt. Ai mbështet shëndetin mendor dhe metabolizmin, dhe është i rëndësishëm në transmetimin e impulseve nervore.

Përveç kësaj, magnezi luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e presionit të gjakut, sheqerit në gjak dhe niveleve të kolesterolit.

Nëse keni mungesë të magnezit, kjo mund të çojë në disa simptoma mjaft të bezdisshme, veçanërisht në planin afatgjatë.

Simptomat më të zakonshme:

Dëshira për ushqime të ëmbla
Dhimbjet muskujsh, veçanërisht në pulpat e këmbëve
Pagjumësi
Nyje të lënduara
Lodhje ekstreme
Presion i lartë gjaku
Ndjenjë depresioni
Çrregullime në ritmin e zemrës
Migrenë

Zgjidhja:

Qasja më e mirë për zgjidhur këtë problem shëndetësor është të hani më shumë produkte që përmbajnë mjaftueshëm magnez. Ju duhet të hani perime jeshile, skumbri, avokado, fiq të thatë, bajame, arra, dhe fara luledielli apo kungulli. Ju gjithashtu mund të blini suplemente në farmaci që mund të plotësojnë një mungesën e magnezit në trup.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here