Më 18 Prill të vitit 1906, në ora 5:13 të mëngjesit, një tërmet i vlerësuar rreth 8.0 të shkallës Richter godet San Francisco-n, California, duke vrarë rreth 3,000 njerëz dhe rrënuar ndërtesa të shumta. Tërmeti u shkaktua nga një rrëshqitje e San Andreas Fault mbi një segment rreth 275 milje të gjatë, dhe valët tronditëse mund të ndiheshin nga Oregon-i jugor deri në Los Angeles!

Marrë nga Jahja Drancolli profili në FaceBook. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here