6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ja cila ishte gazeta që u botua në gjuhën shqipe në Paris,...

Ja cila ishte gazeta që u botua në gjuhën shqipe në Paris, në vitet 1920

”Opinga”, gazeta shqip në Paris, kontribut në propagandimin e çështjes shqiptare gjatë punimeve të Konferencës së Paqes.

E përmuajshme dygjuhëshe, “Opinga” u botua në Paris, në gjuhën shqipe dhe atë frënge, nga publicisti dhe eruditi i madh, Nikolla Lako – nxënës e më pas, mësues në Mësonjëtoren e Korçës. Vetëm 17 vjeç, ai nxori në shtyp gazetën “Shqipëria”, më 1897.

Por, aktiviteti i tij publicistik do të kulmojë me botimin në Paris, të revistës cilësore “Opinga”, si kontribut në propagandimin e çështjes shqiptare gjatë punimeve të Konferencës së Paqes më 1919-1920

Numrat e saj të parë dolën në dhjetor të vitit 1919, për të vazhduar me më pak botime në vitin 1920, ndësa kishte karakter politik dhe letrar.

Qëllimi i parë i “Opinga” vinte me qëllim informimin e publikun europiano-perëndimor se, populli shqiptar ekzistonte, se shqiptarët nuk ishin thjesht një “nocion gjeografik” dhe kufijtë e Shqipërisë, duheshin rivendosur në dobi të shqiptarëve.

Në fillim të viteve ’20-të të shekullit XIX, Nikolla Lako u përpoq ta ringjallte gazetën, duke i dhënë tematikë më të përgjithshme kryesisht, kulturore dhe informative.

Po ashtu, Nikolla Lako ishte drejtor i parë i Bibliotekës së Korçës dhe themelues i Muzeut të Shkencave të Natyrës, shkruan gazeta Diplomacia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments