6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Godet Profesori grek Nikos Dimou – “Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten...

Godet Profesori grek Nikos Dimou – “Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”

The New York Times
·
Profesori grek Dimou, ne nje intervist tek New York Times thote se;
“Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”, por atehere Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix,, të tërë na thanë, “Jo, ju jeni Grekë, pasardhës direktë të Platonit e Sokratit”, dhe atehere filluan problemet.

Kam 12 vjet qe them nuk ka grek, vetem Akademia jone e Shkencave nuk me beson. Nuk lash gje pa lexuar dhe nuk dilnin asgjekundi, dilnin vetem shqiptar.

Faktet historike jane shume kokeforta dhe ne shqiptaret u perveluam nga krijimi i Greqise fallco se na moren padrejtesisht nje territor dhe nje popullsi te madhe qe na u tjetersua.

Ata shqiptar qe nuk pranuan te beheshin grek fallco u debuan. Krijimi i grekeve fallco, eshte ndoshta marrezia me e madhe ne historine e njerezimit dhe aventura me e madhe qe kane bere disa shtete Evropiane.

Elena Kocaqi

“It’s the fault of a German,” Mr. Dimou said about Greek pride in this cause. He was referring to Johann Winckelmann, the 18th-century German art historian whose vision of an ancient Greece “populated by beautiful, tall, blond, wise people, representing perfection,” as Mr. Dimou put it, was in a sense imposed on the country to shape modern Greek identity.

“We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”

Mr. Nikos Dimou

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments