Shkruan: Sami PIREVA

Maska e Arit dhe Helmeta jane gjete nga —ISNY DIKA prej Struges ne vitin -1913 — Ne germimet qe ka ba ne Trebenishte ku jane kan 10 Varreza te vjetra e personi i cili i ka gjete ne baze te nji harte shume te vjeter prej lekures e me shenime shume te vjetra. Ne varrin Nr – 9- ka gjete Masken e Arit e ne v arrin Nr – 8- ka gjete Helmeten e Ushtarit .

Menjihere pas gjetjes eshte arrestue ne ate kohe nga – Xhandarmeria Serbe e Mretrnis Serbe e kan rrehe per vdekje ja kan marre te gjitha sendet qe ai ka gjete ka pas shume Artifakte te tjera i kan dergue diku ne Serbi e nuk i kan ba asnjihere Publike se e kan dite qe nuk ju konvenon se nuk eshte Histori e tyne, po Shqiptare, e gjithemon tu llogarit se nji dite do te Zhdukin fizikisht e te Asimilojn popullin e Pafajshem Shqipetar, vetem e vetem qe tju mirret gjitheqaka e mandej te pervetsojn te gjitha.

Kan harrue se Zot i eshte ai qe vendos, Maska e Arit dhe Helmeta te gjetura ne Trebenishte eshte ba publike pasi Maqedonia shpalle shtetsin e vete.

Po edhe keta Sllavo Magjupet e Maqedonise nga lakmia qe ju kan verbue syte e spo shohin Realitetin qka po ndodhe ,po vazhdojn rrugen e humneres per vete.,

Kete Artifakt – Masken e Arit e kan vendose ne Monedhen e letres prej – 500 Denar po skan tregue asnjihere se kur u gjete e kush e ka gjete dhe ciles kohe i takon dhe cka prezenton.

—- Kjo eshte nji insert i punes time 10 vjeqare pa nderpre , per Hulumtimin e Rrenjeve tona

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here