6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KURIOZITETE Mercenari skocez që u punësua për të vrarë Pablo Escobarin, por që...

Mercenari skocez që u punësua për të vrarë Pablo Escobarin, por që dështoi

Në vitin 1989 një ekip mercenarësh britanikë, të udhëhequr nga skocezi Peter McAleese, udhëtuan drejt perandorisë kriminale që të udhëhiqej nga njerëiu më i rrezikshëm në botë.

Pablo Escobar ishte udhëheqësi i kartelit të drogës Medellin në Kolumbi dhe një nga njerëzit më të pasur në histori, shkruan BBC.

Ai ishte prodhuesi dhe shpërndarësi më i madh i kokainës në botë, përgjegjës për deri në 80% të tregtisë globale të drogës në atë kohë.

Ish-operativi i SAS-it McAleese u rekrutua nga një kartel rival kolumbian për të vrarë Escobarin.

Një dokumentar i ri, “Killing Escobar”, tregon historinë e misionit përfundimisht të pasuksesshëm – dhe njeriun pas tij.

Regjisori David Ëhitney tha se McAleese, i cili lindi në Glasgoë në 1942, ishte një “njeri kompleks” i cili kishte shumë “trazira të brendshme”. Ai u rrit në Riddrie, qytet në perifeti të Skocisë dhe në hijen e burgut famëkeq të tij Barlinnie, ku babai i tij – një “njeri shumë i ashpër dhe i dhunshëm”, ai kalon pjesën më të madhe të kohës.

Në film, McAleese, i cili tani është 78 vjeç, thotë: “Unë u trajnova për të vrarë nga Ushtria, por instinkti i luftimeve erdhi nga Glasgoë”.

McAleese thotë se ai u largua nga shtëpia dhe u bashkua me Ushtrinë kur ishte 17 vjec,  për të gjetur një mënyrë për të kanalizuar agresionin e tij. Ai u regjistrua në Regjimentin e Parashutës dhe vazhdoi të bëhet një anëtar i elitës 22 Regjimentit SAS.

Ai shërbeu në Borneo me SAS, duke luftuar në luftë të egër xhungle, përpara se të largohej nga Ushtria Britanike në 1969, një vendim që ai e përshkruan si gjëja më e keqe që bëri ndonjëherë.

Për të lëvizja nga puna në punë ishte shumë e papërshtatshme. Ai thotë se ndihej i humbur dhe agresiviteti i tij u përkeqësua deri në pikën kur ai u dërgua të vuante dënimin me burg për shkak se e kishte sulmuar të dashurën e tij.

Me lirimin e tij, McAleese u përpoq të rikrijonte gumëzhitjen e karrierës së tij ushtarake duke gjetur veprim si një “mercenar” në Luftën Civile Angolan dhe më vonë në Rodezi (tani Zimbabve), si dhe Afrikën e Jugut, transmeton portali arbresh.info

Ai u takua me Dave Tomkins në Angola në 1976. Tomkins nuk ishte një ushtar i rregullt, por ai dinte të bënte marrëveshje dhe të furnizonte me armë. Dyshja e mundshme nuk u bënë miq të shkëlqyeshëm dhe ishte Tomkins ai që iu afrua McAleese për misionin për të vrarë Escobar.

Jorge Salcedo, një pjesë e bandës rivale të drogës kolumbiane, karteli Cali, po koordinonte sulmin dhe ai donte që Tomkins të rekrutonte një ekip për ta kryer atë. McAleese ishte personi i parë që pyeti.

“Juve ju kërkohet të vrisni Pablo Escobar. Unë nuk kisha moral për ta vrarë, atë e shikoja vetëm si shënjestër”, tha ai.

Karteli Cali ishte i sigurt se Escobar mund të vritej kur shkoi në fermën e tij luksoze Hacienda Napoles.

Pasuria e stërmadhe përfshinte një kopsht zoologjik plot me kafshë ekzotike, një koleksion makinash të vjetra dhe luksoze, një aeroport privat dhe një fushë për ndeshjen me dema.

McAleese fluturoi mbi fermë për zbulim dhe ra dakord që kjo të bëhej.

Tomkins rekrutoi një ekip prej 12 mercenarësh, njerëz me të cilët kishte punuar më parë ose që ishin rekomanduar.

Ata u ndihmuan përmes doganave nga Jorge Salcedo dhe karteli Cali pagoi për qëndrimin e tyre. Secili prej burrave kishte 5,000 dollarë në muaj plus shpenzime, por Tomkins po merrte 1000 dollarë në ditë.

Në fillim ata qëndruan në qytetin që drejtohej nga karteli Cali, por për shkak të rrezikut për të rënë në sy, ata u zhvendosën në një fshat, ku për ta u sigurua një sasi e madhe armësh.

“Ishin Krishtlindjet”, tha McAleese. “Të gjitha armët që na duheshin ishin atje”.

Mercenarët u stërvitën shumë për misionin e tyre, por vetëm Tomkins dhe McAleese e dinin se kush ishte shënjestra.

Para se t’u thuhej të tjerëve, njëri nga grupi u tërhoq dhe u lejua të shkonte në shtëpi. Ai e shiti historinë e tij në gazeta por nuk dha emrat ose detajet e operacionit.

Ndërsa sulmi po afrohej, burrat lëvizën stërvitjen e tyre në xhungël në mënyrë që të mund të praktikonin me armë dhe bomba pa u dëgjuar.

Plani i sulmit përfshinte dy helikopterë që fluturonin në kompleksin në Hacienda Napoles ndërsa mercenarët qëlluan përmes operacionit masiv të sigurisë së Escobar për të vrarë zotin e drogës, duke e kthyer kokën si një trofe.

Kur dëgjuan nga një informator që Escobar ishte në fermën e tij, ata u nisën për në shënjestër. Por sulmi nuk do të ndodhte kurrë.

Helikopteri që mbante McAleese dhe Tomkins u rrëzua ndërsa fluturonte ulët përmes reve mbi Ande, duke e lënë të vdekur pilotin.

Të tjerët mbijetuan, por McAleese u dëmtua shumë për të dalë nga faqja e malit. Ai qëndroi shtrirë për tre ditë me dhimbje torturuese derisa u shpëtua.

Escobar dëgjoi për planin e sulmit dhe i dërgoi njerëzit e tij në mal për t’i gjetur ata, transmeton portali arbresh.info

“Nëse Escobar do të më kishte gjetur, unë do përjetoja një vdekje të tmerrshme”, tha McAleese.

Në vend të kësaj, ai shpëtoi dhe u përpoq të bënte premtimet që i kishte dhënë Zotit ndërsa ishte shtrirë në buzë të malit.

McAleese e pranon se ai ishte një “njeri i poshtër” dhe se duhet të ndryshonte.

Megjithatë, ai nuk pendohej për veprimet që kishte bërë nëpër zonat e luftës, por e pranoi se kishte dështuar si burrë dhe si baba.

Në moshën 78 vjeç, ai thotë se më në fund ka gjetur paqen.

Pablo Escobar u qëllua për vdekje në 1993 ndërsa ishte në arrati nga autoritetet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments