6.1 C
Pristina
Sunday, January 17, 2021
Home KURIOZITETE Çfarë është gelotofobia?

Çfarë është gelotofobia?

Të paktën një herë në jetë, secilit prej nesh na ka ndodhur të bëhemi objekt i shakave.

Shakaja në llogari vetjake është e mirë dhe na ndihmon mjaft që ta prezantojmë dhe pranojmë veten. Ekzistojnë edhe njerëz të tillë, të cilët nuk dinë ta pranojnë shakanë.

Gjithashtu, disa njerëz te vetja mund të zhvillojnë gelotofobinë, përkatësisht frikën nga ajo që mund të jenë objekt talljeje.

Njerëzit të cilët vuajnë nga këto fobi, në një moment fillojnë të besojnë që çdo shaka është tallje me ta.

Për këtë shkak, shpesh i shmangin shakatë. Të dëgjosh të qeshura nga këta persona është gjë shumë e rrallë.

Gelotofobia, në veçanti, mund të zhvillohet në një ankth ekstrem, që shkon nga të qenit i papërshtatshëm në aspektin social, tek depresioni i rëndë.

Meqenëse është fjala për një koncept të ri në psikologji, ekspertët ende nuk kanë zbuluar mënyra efikase se si luftohet kjo frikë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Si të flini një natë të mirë kur keni hundë të bllokuara

Një nga simptomat më të bezdisshme të ftohjes janë hundët e bllokuara.Kur keni hundë të bllokuara e vetmja...

Ky është uji më i ftohtë në botë

Ky është uji më i ftohtë në botë, në të cilin jetojnë krijesa shumë të bukura dhe të rralla, që temperaturat e...

Kur dhe kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë?

E dini kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë? Për shkak të kushteve politike, sociale dhe ekonomike shqiptarët e kanë...

Recent Comments