6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KULTURË Pse është keq të derdhësh kripën?

Pse është keq të derdhësh kripën?

KISHA APO DA VINÇI?..

Në Mesjetë, kripa cilësohej si burim i çmuar. Kushtonte shumë dhe besohej të kishte edhe veti shëruese.

Nëse derdhej, kripa nuk mund të përdorej më si ilaç, prandaj grumbullohej dhe thesi hidhej mbi shpatullën e majtë – kjo edhe për të “verbuar” shpirtrat e këqinj, që besohej se i përndiqnin vazhdimisht njerëzit.

Ekziston një arsyetim edhe më i vjetër, mbi këtë supersticion.

Në tablonë e Leonardo da Vinçit, “Darka e fundit”, Juda Iskarioti portretizohet sikur ka derdhur kripën. Prej këtu, shumë njerëz filluan ta shohin këtë akt si një shenjë jo të mirë, që sipas tyre, ka të ngjarë të ndjellë fatin e keq.

Dihej se, kripa e bën tokën jopjellore për një kohë të gjatë dhe nga kjo, besohej se nëse derdhej ishte një mallkim për tokën.

Ndër shekuj, ka pasur dëshmi të shumta mbi shenjat jo të mira, që “paralajmëronte” kripa që derdhej.

Veç kësaj, që kur kisha katolike romake përdori kripën për të përgatitur Ujin e Shenjtë, ajo mori një rëndësi të karakterit fetar, duke e bënte derdhjen e saj një shenjë të keqe. /Konica.al /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments