6.1 C
Pristina
Monday, March 8, 2021
Home KËSHILLA Ja disa nga përfitimet që ulliri sjell në shëndeti juaj

Ja disa nga përfitimet që ulliri sjell në shëndeti juaj

Nuk është sekret që ky frut i vogël përmban disa veti shumë të mira për organizmin e njeriut. Ai është i mirë për shëndetin në shumë mënyra të ndryshme, të cilat po i rendisim më poshtë.

Ulliri është ushqimi më i mirë për ta mbajtur zemrën e shëndetshme. Ata janë të përbërë nga disa acide, të cilat largojnë kolesterolin e keq dhe mbajnë kolesterolin e mirë. Sipas disa studimeve, njerëzit që konsumojnë prej një kohe të gjatë vaj ulliri ekstra të virgjër, kanë më pak mundësi të preken nga infarkti në zemër, tensioni i lartë dhe problemet kardiovaskulare.

Ai përmirëson qarkullimin e gjakut. Lënda bimore që gjendet në përbërjen e ullirit, rrit prodhimit e oksidit nitrik, që sjell përmirësimin e funksionit kardiovaskular dhe rritjen e qarkullimit të gjakut në inde.

Ullinjtë sjellin benefite anti-inflamatore. Gjithashtu, ato janë të dobishme për kockat dhe përmirësojnë shëndetin e trurit, duke mbrojtur indet e organeve jetësore nga rreziqe të ndryshme që i kanosen.

Nëse përdorni vajin e ullirit në gatimet tuaja, atëherë do të jeni duke konsumuar yndyrna të pangopura dhe të shëndetshme, të cilat do ju furnizojnë më gjatë me energji. Po ashtu, ulliri ul rrezikun e prekjes nga disa lloje të kancerit, si pasojë e nivelit të lartë të antioksidantëve që përmban, të cilat mbrojnë ADN dhe ulin stresin oksidativ.

Si përfundim, ullinjtë ju ndihmojnë që trupi juaj të thithi më mirë lëndët e tjera ushqyese dhe përmirësojnë sheqerin në gjak, prandaj nëse nuk e konsumoni këtë frut kaq të mirë, ç’po prisni ende?!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kisha e Shën Sofisë, mrekullia e panjohur e Shkodrës

NGA DOM ARTUR JAKU“Ndërmjet Dejës e Shatit të Mazrrekut gjenden gërmadhat e një kishe të bukur, me kybe...

Betejat bizantine në trevat e Shqipërisë së sotme

HISTORIA E ANA KOMNENANga Luan Rama/Një nga kronistët më të vjetër të kohës bizantine...

Kumbullat e thata dhe vetitë regjeneruese

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore.Sipas disa studimeve shkencore...

Tush Palokaj,Heroi i cili mbrojti Sanxhakun nga hordhitë Çetnike

Xhelil ARIFI___________Është e njohur çika sanxhakase Amina Nurovic,e cila...

Recent Comments