Categories: KURIOZITETE

Ja sa shumë ju mbron maska nga spërklat

Kollitja ose teshtitja pa maskë ekspozon kalimtarët në të paktën 10.000 herë sasi më të mëdha spërklash që përcjellin COVID-19, sipas shkencëtarëve.

Spërklat – grimca të mëdha që bien në tokë ose në sipërfaqe – mendohet se janë nxitësi kryesor i transmetimit të koronavirusit, shkruajnë mediet britanike.

Akademikët ekzekutuan një numër eksperimentesh me njerëz nëpërmjet një makine që simulon kollën dhe teshtitjen.

Ata krahasuan numrin e spërklave që zbresin në sipërfaqe kur një person kollit ose teshtin me maskë dhe pa të.

Gjetjet sugjerojnë që një person dy metra në distancë që kollitet pa maskë i ekspozohet 10.000 herë në më shumë spërkla sesa nga dikush që qëndron gjysmë metri larg duke vendosur një maskë.

Asnjë spërkël e vetme nuk u pa te vullnetarët që vendosnin maska kirurgjikale, sipas studiuesve.

In For Culture

Recent Posts

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

8 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

9 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

9 hours ago

E keni pyetur ndonjëherë veten? Ja pse bilardoja është jeshile, topat e tenisit të verdhë e tapeti i ceremonive i kuq!

A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato…

9 hours ago

Janë vetëm dy shtete në botë që nuk shesin Coca-Cola, kjo është arsyeja!

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk mund të blini Coca-Cola.…

10 hours ago

Imazhi i imagjinuar i Skenderbeut

Imazhi i imagjinuar i SkenderbeutPor, një ditë në studion e Pakalit shkoi Lasgush Poradeci për…

10 hours ago