6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home KËSHILLA Ujë dhe mjaltë-kombinimi që largon bronkitin

Ujë dhe mjaltë-kombinimi që largon bronkitin

Kremi shërues nga banania është preparat i shkëlqyeshëm natyral në shërimin kollës së mundimshme dhe bronkitit. Sidomos ka efekt te fëmijët, por edhe te të rriturit. Është e shijshme, e shëndetshme dhe shumë ushqyese. Ndikon mirë në lukth. Nëse fëmijën tuaj e mundon kolla dhe fyti, detyrimisht përgatiteni këtë ilaç magjik.

PËRBËRËSIT

2 banane të madhësisë mesatare, të pjekura mirë (më të mirat janë ato me njolla të zeza) 2 lugë sheqer ose mjaltë (nëse e përdorni mjaltin, përdoreni atëherë kut masa të jetë ftohur paksa, sepse mjalti e humb efektin e vet shërues në temperatura të larta) 400 ml ujë të vluar.

PËRGATITJA

Qëroni bananet, i shtypni me pirun, shtoni sheqerin dhe i përzieni. Derdhni ujin e vluar, mbuloni dhe e lini të qëndrojë për 30 minuta. Nëse e përdorni mjaltin, shtojeni në fund, kur kjo masë të jetë ftohur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush ishte At Zef Valentini, në studimet mesjetare shqiptare?

“Ai âsht sot albanologu mâ i madh i gjallë. Por historia e Shqipnisë do ta kujtojnë mbi të gjitha si shkenctarin, që...

Si ta luftoni mungesën e vitaminës D gjatë dimrit

Vitamina D është vitamina, e cila ndihmon zhvillimin sa më të mirë të eshtrave, dhëmbëve dhe muskujve. Mirëpo problemi është se niveli...

Ujë i nxehtë apo i ftohtë për larjen e dhëmbëve?

Larja e dhëmbëve është një pjesë shumë e rëndësishme e higjienës së përditshmeNëse nuk i lan dhëmbët shpesh...

Recent Comments