Categories: KËSHILLA

Ujë dhe mjaltë-kombinimi që largon bronkitin

Kremi shërues nga banania është preparat i shkëlqyeshëm natyral në shërimin kollës së mundimshme dhe bronkitit. Sidomos ka efekt te fëmijët, por edhe te të rriturit. Është e shijshme, e shëndetshme dhe shumë ushqyese. Ndikon mirë në lukth. Nëse fëmijën tuaj e mundon kolla dhe fyti, detyrimisht përgatiteni këtë ilaç magjik.

PËRBËRËSIT

2 banane të madhësisë mesatare, të pjekura mirë (më të mirat janë ato me njolla të zeza) 2 lugë sheqer ose mjaltë (nëse e përdorni mjaltin, përdoreni atëherë kut masa të jetë ftohur paksa, sepse mjalti e humb efektin e vet shërues në temperatura të larta) 400 ml ujë të vluar.

PËRGATITJA

Qëroni bananet, i shtypni me pirun, shtoni sheqerin dhe i përzieni. Derdhni ujin e vluar, mbuloni dhe e lini të qëndrojë për 30 minuta. Nëse e përdorni mjaltin, shtojeni në fund, kur kjo masë të jetë ftohur.

In For Culture

Recent Posts

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

16 hours ago

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

21 hours ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

21 hours ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

21 hours ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

21 hours ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

22 hours ago