Categories: KËSHILLA

Si të zvogëloni inflamacionin

Studiuesit po zbulojnë një realitet të ri të fshehtë mjekësor: Inflamacioni, arma më primitive e trupit kundër infeksionit dhe dëmtimit, mund të jetë në rrënjën e disa prej sëmundjeve më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të, përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin, kancerin dhe Alzheimerin.

Shumë praktikues thonë se kanë vite që lidhin pikat midis inflamacionit dhe sëmundjes, transmeton lajmi.net.

Leo Galland, një internist dhe themelues i Fondacionit për Mjekësinë e Integruar në New York City, thotë se ai ishte duke shkruar dhe ligjëruar në lidhje me përfitimet e ushqimeve anti-inflamatore që nga fillimi i viteve 1980.

Në rrethana normale, inflamacioni është pjesë e reagimit imunitar që ndihmon trupin të shërohet kur lëndohet. Në kohën kur shenjat e inflamacionit goditen nga nxehtësia, dhembja dhe ënjtja e plagës është në rrugën e shërimit.

Hani peshk
Hani peshk të paktën dy herë në javë. Për shkak se ajo rrjedh nga dy acide yndyrore kryesore omega-3 kryesore eikosapentaenoic dhe dokosahexaenoic që janë anti-inflamatorë të fuqishëm.

Burime të mira janë peshqit yndyror si skumbri, salmon, trofta, sardelet dhe tuna, shkruan alternative medicine. Tuna e konservuar është mirë, por sigurohuni që është i mbushur me ujë. Përndryshe, omega-3 derdhet në vajin përreth.

Zgjidhni yndyrat me mençuri
Zëvendësoni yndyrat e ulëta me ato të larta në omega-3. Yndyrat e mira përfshijnë peshkun yndyror, vajin e ullirit, arrat dhe vajin e tyre, vajin e kërpit, dhe vajin e lirit.

In For Culture

Recent Posts

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19!

54 TË SHËRUAR DHE 186 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin…

3 hours ago

Çfarë tha kryeministri serb, për vrasjen e Esat Pashës?

Nga Aurenc Bebja “La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në…

3 hours ago

Ballkani quhej Scandrebeco; Zbulimi i hartës së rajonit e vitit 1455

Një rast tjetër i ngjashëm kur territoret përcaktohen me emrin e një njeriu mund të…

4 hours ago

Arkitektja e parë shqiptare në Kosovë

Suade Doko Mekuli (1931-2010), erdhi nga Ohri i Maqedonisë në Prishtinë në moshë të re…

4 hours ago

Si u vendos “taksa e parfumeve” në Shqipëri për të financuar shtypjen e librave shqip për ‘tokat e lirueme’!

Në fund të tetorit të vitit 1943, kur vendi ndodhej nën pushtimin e trupave ushtarake…

4 hours ago

Misteret e shpellave të Cërkolezit të Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Motivet e vizatuara, dielli, shkronja X, rrathët më katër rreze, rombi dhe…

5 hours ago