6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KËSHILLA Mënyra të lehta për të hequr barin e padëshiruar nga kopshti

Mënyra të lehta për të hequr barin e padëshiruar nga kopshti

Tani moti është i ngrohtë përsëri duam që kopshtet tona të duken bukur, që do të thotë që ne duhet të fillojmë të heqim qafe fijet e barit në trotuare. Rezulton se ka shumë produkte natyrore që mund t’i përdorni për të hequr qafe bimët e padëshiruara në kopshtin tuaj dhe tashmë i keni ato në kuzhinë.

Thuaj lamtumirë atyre bimëve!

Bimët kanë një shtresë të natyrshme që i mbron ato nga ndikimet negative jashtë. Për të thyer këtë shtresë mbrojtëse ju mund të përgatitni një përzierje të ujit dhe sapunit.

Përzieni së bashku dy gota uji dhe disa pika sapuni në një shishe dhe spërkateni barin e padëshiruar, transmeton rtv21.tv.

Nëse e bëni këtë përpara se të provoni ndonjë nga teknikat e tjera të përmendura më poshtë, ato do të jenë shumë më efektive.

1. Thajeni Merrni një shishe dhe përzieni së bashku dy gota ujë dhe një lugë gjelle alkooli të pastër (96%) dhe spërkateni barin. Kjo do të bëjë që bimët të thahen.

2. Djegi ato Duke derdhur ujë të valë mbi bimet e padëshiruara, ata do të digjen dhe rrënjët do të vdesin. Sigurohuni që ta përdorni këtë metodë vetëm në një vend pa ndonjë bimë tjetër, sepse uji i nxehtë mund të përhapet dhe të vrasë edhe bimë të tjera.

3. Përdorni acid Ju nuk keni nevojë për të gjitha kimikatet, edhe pse ju mund të përzierni së bashku dy lugë lëng limoni dhe një filxhan uthull të bardhë për të marrë të njëjtin efekt. Spërkateni me këtë përzierje në bimët e padëshiruara me qëllim që t’i vrisni ato. Kjo metodë nuk do të ndikojë në tokë, kështu që ju nuk do të rrezikoni të vrisni bimë dhe lule të tjera.

4. Sode buke Atje është edhe një herë, kampioni i gjithanshëm: sode buke. Derdhni rreth një lugë çaji sode buke në bimë që dëshironi të hiqni, veçanërisht në rrënjë në pjesën e poshtme. Kjo do të parandalojë çdo bimë të padëshiruar që të rritet në të ardhmen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mos u mashtroni/ Ja si të dalloni një karikues origjinal nga ai fallco

Një karikues fallco padyshim që mund të shkaktojë probleme për celularin tuaj.Ata nuk janë vetëm me cilësi të...

Si t’i shpëtoni mushkëritë nga pandemia e virusit me 5 mënyra të thjeshta

Shëndeti i mushkërive shpesh neglizhohet deri në momentin që kemi probleme me frymëmarrjen. Mushkëritë janë organet kryesore të sistemit të frymëmarrjes dhe...

Dorëshkrim i At Shtjefën Gjeçovit, kur ishte famullitar i Gomsiqes

Dorëshkrimi që mban datën 28 dhjetor 1913, është studim për familjen fisnike të Dukagjinëve: fillesat e saj, pema gjenealogjike, vendshtrirja e zotërimeve...

Kujdes/ Ky është problemi i madh që iu ndodh syve nga telefoni, ja çfarë duhet të bëni

Tharja e syrit është një problem shëndetësor që prek shumë njerëz në botë. Ai shkaktohet në mungesë të lotëve të mjaftueshëm që...

Recent Comments