6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home LETËRSI Himn mbi jetën, – Lou Salome

Himn mbi jetën, – Lou Salome

Lou Andreas-Salome ishte shkrimtare e psikologe ruse dhe shumë e dhënë pas filozofisë së Nietzsche-s. Në maj të vitit 1882 Lou dhe Nietzsche u takuan për herë të parë gjatë një udhëtimi në Itali, së bashku edhe me shokun e Nietzsche-s, Paul Ree – njëherit i dashuri i Lou-s.

Por Nietzsche do të dashurohej marrëzisht në Lou-n, edhepse një dashuri e mohuar.

Poezia më poshtë shpalos mjaft mirë shpirtin e Lou Salome-s, të cilin Nietzsche nuk reshti kurrë së dashuruari.

Nietzsche kishte një admirim të veçantë për këtë poezi të Lou Salome-s.

Himn mbi jetën – Lou Salome

Jetë e mistershme,
T’du si miku do mikun –

Edhe kur gëzohem apo qaj me ty
Edhe në lumturi a dhimbje.

T’du me të gjitha të metat tua;
Dhe nëse duhet të më shkatërrosh,
Unë do të çlirohem nga krahët e tu
Siç largohet ai që dënesë nga gjiri i mikut.

Të përqafoj me gjithë forcën time!
Lejo t’më ndezin të gjitha zjarret tua,
Me lë të futem në zjarrin e luftës
Shfaq misterin tënd thellë e më thellë.

Të jetosh dhe të mendosh njëmijë vjet!

Më mbërthe tani në krahët tu:
Nëse nuk keni më shumë lumturi për të më dhënë –
Mirë atëherë – më mjafton dhimbja jote.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Mos u mashtroni/ Ja si të dalloni një karikues origjinal nga ai fallco

Një karikues fallco padyshim që mund të shkaktojë probleme për celularin tuaj.Ata nuk janë vetëm me cilësi të...

Si t’i shpëtoni mushkëritë nga pandemia e virusit me 5 mënyra të thjeshta

Shëndeti i mushkërive shpesh neglizhohet deri në momentin që kemi probleme me frymëmarrjen. Mushkëritë janë organet kryesore të sistemit të frymëmarrjes dhe...

Dorëshkrim i At Shtjefën Gjeçovit, kur ishte famullitar i Gomsiqes

Dorëshkrimi që mban datën 28 dhjetor 1913, është studim për familjen fisnike të Dukagjinëve: fillesat e saj, pema gjenealogjike, vendshtrirja e zotërimeve...

Kujdes/ Ky është problemi i madh që iu ndodh syve nga telefoni, ja çfarë duhet të bëni

Tharja e syrit është një problem shëndetësor që prek shumë njerëz në botë. Ai shkaktohet në mungesë të lotëve të mjaftueshëm që...

Recent Comments