6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home ART Po i bjen era mor’o ret e ze-eza, vijn’o prej mali mor’o...

Po i bjen era mor’o ret e ze-eza, vijn’o prej mali mor’o breza bre-eza

InforCulture sjell këgën ‘’Po i bjen era ret e zeza’’ të këndur në festivalin e Gjirokastrës nga Qerim Sula. /InforCulture.info

Kjo këngë është këndur me shumë emocion nga Qerim Sula dhe më pas është rikomponuar dhe kënduar edhe nga këngëtar tjerë, dhe dëgjohet e këndohet edhe sot. Teksit ka tematikë patriotike dhe flet për trimërinë e popullit shqiptar dhe gadishmërinë për mbrojtjen e atdheut cdo herë kur cenohej nga armiqët.

Më poshtë kemi bashkangjitur këngën dhe tekstin e këngës.

Po i bjen era mor’o ret e ze-eza,

Vijn’o prej mali mor’o breza-bre-eza

Na ka shkelë o hasmi’o  ted era.

Dridhen malet jo nuk tunden ku-ullat

N’log t’burrnisë’o mor po maten bu-urrat,

Se lëshojme pllamen o pa’i ndrrue kësulat.

Çoi Korabi o gur e shkrepa

Po’i knon Drini o kangtë e veta

Dalin shqipet o nëpër kreshta o nëpër kreshta

Kadal hasëm se ktu ka burra

Na knojnë pushkët o nëpër kulla

Ta shtrojmë vendin o pllamë me plumba o pllamë me plumba.

Miku i shpisë o more la’o konakun

Dhandri i ri’o po kapi bajrakun

Nusja e re’o po hoqi duvakun

Plaka n’votër’o po e thej furkën

Fmija e djepit o’more kërkon pushkën

Gratë’o n’llogore o’more pjekin bukën.

Bini trimat o e mejdanit

Hiqni sumllat e xhamadanit

Me mbush hutën o e dibranit o të dibranit.

Me gjoks flakën t’ja shuajm topit

Jemi gjaku i Kastriotit

Le e rrit o në kullë’o t’barotit o në kullë tbarotit. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbuloni arsyen se përse nuk duhet ta karikoni telefonin tuaj në makinë

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë...

Nuk duhet ta përsërisni më/ Ky është gabimi fatal që ju krijon rrudha rreth syve

Siç e dimë, koha kalon dhe rrudhat vijnë. Por nuk është vetëm mosha që është “përgjegjëse” për rrudhat, por dhe mënyra e...

E paskemi ditur gabim/ Këto 16 produkte nuk duhen mbajtur kurrë në frigorifer!

Mund të jetë e vështirë të vendosni se cilat ushqime duhet të futen në frigorifer. Për të ruajtur aromën dhe vlerën e...

A mund të fitoni imunitet kundër virusit nëse kaloni gripin? Ja çfarë ndodh me trupin

Hulumtimet tregojnë se disa njerëz mund të kenë antitrupa pas marrjes së ftohjes së zakonshme, që gjithashtu mund të ofrojë njëfarë niveli...

Recent Comments