Categories: KAFSHËT

Macja në luftë me gjarprin, kush do të fitojë?!

Sjelljet e kafshëve ndonjëhere janë shumë komplekse sa që shumë herë kur i përcjellim ato sjellje na habisin të gjithëve, posaqërisht kur ato ndodhen në situate që rrallë herë i kemi parë. /InforCulture.info

Në videon që kemi sjellur më poshtë, camerat kanë kapur një ballafaqim në mes të një macje dhe një gjarpri, që luftojnë mes vete ‘për jetë a vdekje’.

Duke njohur natyrën kureshtare të maces si duket ajo ka sulmuar e para duke dhe gjarpri duket se është duke u vetëmbrojtur. Ballafaqimi zgjatë për disa minuta teksa shihet macja duke e goditur disa herë gjarprin me putrën dhe thonjët e saj. Gjarpri në vetëmbrojtje tenton ta kafshojë macen sa herë që ajo i ofrohet.

Pas shumë përpjekjeve nga të dyja anët macja arrinë ta kap gjarprin me dhëmbët e saj afër kokës dhe e vret. Për më shumë shikojeni videon e postuar më poshtë. /InforCulture.info

Video: Youtube, YK Wang

InFor. Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

6 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

7 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

8 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

8 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

8 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

8 hours ago