6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home KËSHILLA Kurat natyrale dhe ilaçet, ja pse nuk duhet përzier kurrë

Kurat natyrale dhe ilaçet, ja pse nuk duhet përzier kurrë

Për shekuj me rradhë njerëzit e kanë shfrytëzuar mjekësinë alternative, bimët dhe vlerat e tyre për trajtimin e shumë problemeve shëndetësore.

Çfarë është mjekësia alternative?

Mjekësia alternative ka të bëjë më trajtimet me bimë mjekësore dhe produkte natyrale. Kjo lloj mjekësie përdor praktika dhe produkte, të cilat nuk përdoren nga mjekësia moderne.

Mirëpo kombinimi i metodave alternative dhe metodave të mjekësisë moderne, ndonjëherë mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin.

Kështu, nëse merrni një kurë bimore dhe ilaçe kundër një sëmundjeje të caktuar, efekti i të dyjave mund të jetë i njëjtë mirëpo i ekzagjeruar. Gjithshtu të dy trajtimet mund të kenë ndikime të kundërta duke penguar efektin e njëra-tjetrës.

Ju duhet të keni kujdes sidomos në momentin kur vendosni të përdorni xhenxhefil dhe hudhër me ilaçe. Kur këto produkte përzihen me ilaçe ato mund të shkaktojnë hollimin e gjakut, nxirje të lëkurës apo gjakderdhje.

Kështu që, herën tjetë kur të vendosni të trajtoheni me metoda natyrale, bëni kujdes me ilaçet të cilat i merrni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini kur janë prodhuar këpucët e para për dy këmbët?

Më 20 maj të vitit 1310, prodhohen këpucët e para për të dy këmbët, veças, të djathtë dhe të majtë.

Uliksi me plis në Villa La Olmeda Spanjë

Vila Romana La Olmeda është një vilë romake e shekullit IV para eres sone, mozaiket u zbuluan në vitin 1968 në fshatin...

Meka në vitin 1880: kush e realizoi këtë foto dhe sa u shit në ankand(Foto)

Fotografia e parë e Mekës që u realizua nga orientalisti i famshëm holandez Christiaan Snouck-Hurgonje, i cili spiunonte popullatën lokale pas pranimit...

Fshati në Shqipëri që nuk i ‘njeh’ paratë

Pamundësia ekonomike dhe infrastruktura ka bërë që fshati Orenjë i Librazhdit të mbetet i izoluar nga pjesa tjetër e zonës.

Recent Comments