Categories: Uncategorized

Sa është jetëgjatësia e disa pemëve dhe perimeve

Produktet e ndryshme kanë jetëgjatësi të ndryshme.

Në mënyrë që produktet tuaja të zgjasin sa më shumë, ndiqni këshillat më poshtë dhe mësoni se sa është jetëgjatësia e tyre në kushte të ndryshme.

Mollët

4-8 javë në frigorifer

Foto: Sean Gallup/Getty Images/Guliver

Avokado

4-7 në temperaturë dhome

Foto: David McNew/Getty Images/Guliver

Bananet

2-5 në temperaturë dhome

Foto: Christopher Furlong/Getty Images/Guliver

Boronica

1-2 javë në frigorifer

Foto: Ben Pruchnie/Getty Images/Guliver

Brokoli

1-2 javë në frigorifer

Foto: David Silverman/Getty Images/Guliver

Karota

3-4 javë në frigorifer

Tranguj

1 javë në frigorifer

Foto: Joern Pollex/Getty Images/Guliver

Limonët

3-4 javë në frigorifer

Hudhrat

3-6 muaj në temperaturë dhome

Foto: Ben P

In For Culture

Recent Posts

Shkodranët e famshëm që sollën fabrikat e para në Shqipëri, që në 1860-ën

Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes së famëshme shkrodrane, Daragjati ku të parët e…

10 mins ago

Si të pastroni shpejt e shpejt fundin e djegur të tenxhereve

Hej amvisa, e dimë që një prej ëndrrave tuaja në kuzhinë është që tenxheret dhe…

17 mins ago

Sa keq ju bën për lëkurën,detergjenti i enëve?

A ju ndodh ndonjëherë që pasi lani duart nga yndyra apo nga ushqimet dhe papastërtitë…

31 mins ago

”Mos u bëj një njeri suksesi, bëhu një njeri vlerash.” 10 thënje nga emra të njohur

10 thënje nga emra të njohur botëror që flasin për arritjen drejt suksesit dhe mosdorëzimin…

35 mins ago

Besa e shqiptarit i mbajti gjallë/ Ja sa hebrenj u shpëtuan në Shqipëri: Populli i rrallë jemi!

Shqiptarët shpëtuan të paktën 3280 hebrenj gjatë holo kau stit. Gjatë viteve 1933-1944, Shqipëria shpëtoi…

1 hour ago

Tetë shenjat që tregojnë se gjendra tiroide nuk funksionon si duhet

Gjendra e tiroides e gjendur në pjesën e përparme të qafës prodhon hormonet më të rëndësishme…

2 hours ago