6.1 C
Pristina
Monday, January 18, 2021
Home Uncategorized Tre mënyra për t’u mbrojtur nga çdo virus

Tre mënyra për t’u mbrojtur nga çdo virus

Ekspertët e sëmundjes infektive thonë se nuk duhet të shpenzoni qindra dollarë për të mbrojtur nga Coronavirusi ose viruse të tjera.

Këto hile të lehta, të rekomanduara nga mjekët, ulin rrezikun për 64 përqind!

Megjithëse ne jemi duke u përballur me COVID-19 tani për muaj të tërë, është akoma e lehtë të gjesh veten duke menduar mënyra të shtrenjta për të qëndruar i mbrojtur nga Coronavirusi, transmeton Telegrafi.

Më poshtë gjeni disa mënyra të thjeshta për të rregulluar rutinën tuaj për të mos kapur ndonjë virus.

Pastroni si mjek

Larja e duarve për të paktën 20 sekonda është e zgjuar, por si ju i lani është po aq e rëndësishme, thekson Dr. Koralnik. Metoda që ai përdor: i lagni duart, shtoni sapun, fërkoni pëllëmbët së bashku, pastaj fërkoni pjesën e prapme të secilës dorë, duke mbyllur gishtat. Fërkoni çdo gisht me pëllëmbën e duarve. “Nëse keni një unazë martese, sigurohuni që të lani edhe nën të,” shton Dr. Koralnik. Shpëlajeni dhe thajeni me një pallomë letre.

Pastroni telefonin tuaj

Telefoni juaj ka të ngjarë të jetë një nga gjërat më të ndyra që posedoni, sipas mikrobiologëve në Universitetin e Arizonës. Por mund të jetë e vështirë për tu pastruar pasi prodhuesit rekomandojnë të mos përdorni dezinfektues ose alkool, të cilat mund të dëmtojnë pjesët mbrojtëse në ekran. Rekomandimi i Dr. Koralnik: Merrni një mbrojtës të ekranit (lloji që ju do të aplikonit për ta ruajtur nga gërvishtjet) dhe fshijeni atë që me alkoolit izopropil 70 përqindësh që përdorni rregullisht. “Unë e bëj këtë gjatë gjithë kohës,” thotë ai. “Telefoni është një pjesë e pajisjeve që unë përdor brenda dhe jashtë shtëpisë.”

Rritni konsumin e vitaminës D

Ndërsa mund të shihni video në YouTube që tregojnë se sa i mirë është përdorimi i vitaminës C në mega-doza, “nuk ka asnjë provë që marrja e një shtese të vitaminës C, madje edhe në doza të larta, mund të mbrojë kundër infeksionit,” thotë Tod Cooperman, MD, redaktor-inxhinier i onsumerLab.com , një vlerësues kryesor i pavarur i shtesave dietike. Në vend të kësaj, ai sugjeron të merrni 800mg të vitaminës D-3 çdo ditë. Studiuesit e Universitetit Boston zbuluan se marrja e vitaminës D zvogëlon rrezikun e kapjes së defekteve të frymëmarrjes si Coronavirus i ri deri në 64 përqind. Shënim: Vizitoni mjekun tuaj përpara se të filloni një shtesë të re.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A e dini se çka ka në maje të kullës Eiffel?

Shpesh ndoshta e keni pyetur vetën se çka mund të gjendet tjetër në kullën e famshme franceze përveq strukturës së saj gjigande...

Vendi ku legjendat thonë se Lekë Dukagjini i kaloi vitet e fundit të jetës (Foto/Video)

Befasi e verës dhe e katër stinëve për turizmin shqiptar, padyshim mbetet grykëderdhja e Lumit të Shalës me Blinin e Gurit të...

A e dini kur janë prodhuar këpucët e para për dy këmbët?

Më 20 maj të vitit 1310, prodhohen këpucët e para për të dy këmbët, veças, të djathtë dhe të majtë.

Uliksi me plis në Villa La Olmeda Spanjë

Vila Romana La Olmeda është një vilë romake e shekullit IV para eres sone, mozaiket u zbuluan në vitin 1968 në fshatin...

Recent Comments