6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KËSHILLA Sheqeri më i ulët në gjak mundësohet me këtë erëz

Sheqeri më i ulët në gjak mundësohet me këtë erëz

Pavarësisht se çfarë po gatuani, ka një erëz që duhet të përdorni më shumë se të tjerat.

Jo, nuk bëhet fjalë për kripë, por aromën e këndshme dhe pak agrume që merrni nga farat koriandër. Pasi disa persona shtuan këtë përbërës në ushqimin, kuptuan se ka shumë përfitim.

Së pari, le të sqarojmë se çfarë është në të vërtetë koriandri. Fjala i referohet si farave ashtu edhe bimëve që më së shpeshti i njohim si ‘cilantro’, por erëza që merret në dyqanet ushqimore është bërë nga bluarja e farave dhe jo gjethet.

Sipas studimit, një korpus i madh koriandre në vaktet ndihmon në uljen e sheqerit në gjak. Kjo falë aftësisë së erëzave për të promovuar aktivitetin e enzimës që ndihmon trupin tonë të heq natyrisht sheqerin nga gjaku ynë.

Në një studim të kafshëve, ekstrakti nga farat e koriandrës ishte në gjendje të ulë nivelin e sheqerit në gjak në mënyrë efektive, një recetë e zakonshme e dhënë për ata me diabet tip 2.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A mund të fitoni imunitet kundër virusit nëse kaloni gripin? Ja çfarë ndodh me trupin

Hulumtimet tregojnë se disa njerëz mund të kenë antitrupa pas marrjes së ftohjes së zakonshme, që gjithashtu mund të ofrojë njëfarë niveli...

Nëse konsumoni dy thelpinj hudhra në ditë, këto janë përfitimet direkte që merrni në organizëm

Hudhra është një burim natyral i shumë ushqyesve të domosdoshëm për shëndetin e organizmit.Ajo ndihmon në mirëmbajtjen e...

Zbulojeni tani: Ja kur është koha e duhur për të shtuar kripën në gatim

Kripa ka aftësinë të transformojë plotësisht shijen e gatimeve tona.Megjithatë, sfida më e madhe me kripën qëndron tek...

Del në ankand çelësi i dhomës ku jetonte Napoleoni

Çelësi i dhomës ku vd iq perandori francez, Napoleon Bonaparte do të dalë në ankand pasi u gjet në Skoci.

Recent Comments