6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home KËSHILLA Tre truke si të hapni një kavanoz qelqi brenda sekondit pa lënduar...

Tre truke si të hapni një kavanoz qelqi brenda sekondit pa lënduar kyçin

Shumë ushqime vijnë të paketuara në vazo qelqi, pasi në këtë mënyrë këto të fundit ruhen më të freskëta dhe shija nuk i ndryshon! Megjithatë shpesh hapja e një kavanozi rezulton të jetë më e vështirë nga se keni menduar, ndaj më poshtë do të lexoni 5 truke si të hapni një kavanoz pa lënduar kyçin.
Vishni një palë doreza pasi në këtë mënyra duart nuk do t’ju rrëshkasin dhe kapaku i kavanozit do të hapet me përpjekjen e parë.

06db903162786f1913744a2e255c02cc
Mungesa e ajrit në kavanozët e qelqi e bëjnë thuajse të pamundur që kapaku të lëvizë, ndaj ju duhet që me majën e një thike të lejoni të hyjë pak ajër. Mungesa e vakumit do ta bëjë hapjen e vazos së qelqit më të thjeshtë.
Kapakët metalikë kanë vetinë të zgjerohen kur ekspozohen ndaj nxehtësisë, duke ju ndihmuar të hapni vazot e qelqit që mund të jenë mbyllur hermetikisht nga fabrika. Mbajeni kavanozin anash me kapakun e zhytur në ujë të nxehtë për disa minuta

openingjarer

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush ishte “Popeye” i jetës reale?Personazhi nga i cili u krijua filmi i animuar

Emri i tij i vërtetë ishte Frank "Rocky" Fiegel. Ai lindi në 1868 në Poloni dhe, si fëmijë, emigroi në Shtetet e...

Italianët që projektuan Tiranën moderne

Nga Zylyftar Hoxha Në historinë e kryeqytetit tonë, Tiranës, vitet ’30 – ‘40 të shekullit të kaluar, përsa u...

Ndoshta e dinit gabim! Gota e ujit pihet para apo mbas kafesë ?

Ujë para apo pas kafesë? Kjo është dilema të cilën duam ta sqarojmë. Sipas traditës në pjesën më të madhe të bareve,...

Historia e shqiptarëve pranë Zadarit “Arbanasit” – Dom Mijo Čurković (1922)

Bazuar në librin “Povijest Arbanasa kod Zadra” (Historia e shqiptarëve pranë Zadarit) e Dom Mijo Čurković (1922) Që nga...

Recent Comments