Categories: Uncategorized

Myku i dollapëve; Si ta eliminoni dhe si të zhdukni erën e tmerrshme të rrobave

Fjala ‘myk’ i referohet një shumëllojshmërie organizmash, përfshirë grupin e kërpudhave dhe majatë. Sporet e mykut zakonisht shpërndahen në ajër. Për shkak të lagështisë, nxehtësisë, ventilimit të dobët ose papastërtive, kjo shumëllojshmëri e kërpudhave depozitohet në mjediset shtëpiake dhe zhvillohet për të krijuar koloni të vërteta.

Nëse konstatoni myk në dollapet tuaja, si fillim hiqini veshjet që aty. Vëreni muret e dollapit ose sirtaret për të parë nëse ka njolla të errëta dhe jeshile që tregojnë praninë e mykut. Nëse i keni vënë re, holloni dy lugë zbardhues në një litër ujë.

Produkte antimykotike:

Vendosni nëpër rafte e sirtarë sa më shumë zarfe silici ose përdorni silic xhel.

Kur t’i lani sipërfaqet, thajini menjëherë në mënyrë që të mos i lini hapësirë krijimit të mykut.

Siguroni ventilim të mirë. Lërini hapur dyert dhe dritaret.

Futini rrobat në dollap kur të jenë tharë mirë.

Spërkasni herë pas here uthull të bardhë të tretur në ujë të ngrohtë.

In For Culture

Recent Posts

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Tourette është një problem me sistemin nervor që i bën njerëzit të bëjnë lëvizje…

11 hours ago

Si u shndërrua Athina nga Pellazge në Greke

Straboni na tregon se si e morën grekët, Athinën pellazge! Asnjë provë e vetme nuk…

12 hours ago

Nuk i dini? Ja cilat janë produktet që nuk skadojnë pothuajse kurrë

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse…

12 hours ago

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, ja sa km/h po voziste

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në…

12 hours ago

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë. Para pushtimit…

12 hours ago

12 foto të frikshme të qyteteve kineze ku nuk jeton asnjë njeri – arsyeja do t’ju befasojë

Në Kinë ekzistojnë qindra qytete që kanë çdo gjë që i nevojitet një jetese moderne…

12 hours ago