6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home KURIOZITETE ‘Tugra’ në monedhat e Perandorisë Osmane

‘Tugra’ në monedhat e Perandorisë Osmane

Monedhat e Perandorisë Osmane, në ikonografinë dhe peshën e tyre, në krahasim me monedhat perëndimore të periudhave të mëparshme historike, dallojnë nga disa veçori, shpjegon Banka e Shqipërisë.

Së pari, në asnjë nga monedhat otomane nuk është paraqitur portreti i sulltanëve apo figura e ndonjë kafshe. Kjo për arsye se një paraqitje e tillë ndalohej kategorikisht në fenë islame.

Në vend të portretit, në monedha vendosej vula e Sulltanit, që ndryshe njihet me emrin “Tugra”. Secili sulltan në çdo tip të monedhës që pret, ka firmën, “Tugrën” e tij kriptografike, vitin e prerjes së monedhës dhe mbishkrimin e fuqisë dhe lavdisë së tij.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Zbuloni arsyen se përse nuk duhet ta karikoni telefonin tuaj në makinë

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë...

Nuk duhet ta përsërisni më/ Ky është gabimi fatal që ju krijon rrudha rreth syve

Siç e dimë, koha kalon dhe rrudhat vijnë. Por nuk është vetëm mosha që është “përgjegjëse” për rrudhat, por dhe mënyra e...

E paskemi ditur gabim/ Këto 16 produkte nuk duhen mbajtur kurrë në frigorifer!

Mund të jetë e vështirë të vendosni se cilat ushqime duhet të futen në frigorifer. Për të ruajtur aromën dhe vlerën e...

A mund të fitoni imunitet kundër virusit nëse kaloni gripin? Ja çfarë ndodh me trupin

Hulumtimet tregojnë se disa njerëz mund të kenë antitrupa pas marrjes së ftohjes së zakonshme, që gjithashtu mund të ofrojë njëfarë niveli...

Recent Comments