6.1 C
Pristina
Wednesday, January 27, 2021
Home LETËRSI Kur vjershat e mia lexon varg për varg, ti thua se unë...

Kur vjershat e mia lexon varg për varg, ti thua se unë në vatër kam lumturi-Dritëro Agolli

LETER

I dashur mik,
Kur vjershat e mia lexon varg per varg,
Ti thua se une ne vater kam lumturi?
Vertet, vella, ashtu te duket nga larg,
Ndersa aspak nuk e di!
I dashur mik,
Cdo nate te shtrihesh net e njejtin krevat,
Te ngrihesh nga I njejti shtrat cdo mengjes,
Dyzet vjet te njejtin varr e te njejtin fat
Dhe i lumtur te jesh?

– poezi nga Dritero Agolli

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Rapsodia e Drenicës në gurët e varreve të Aqarevës

Haxhi MEHMETAJVarreza e kulturës shqiptare më varret e lashta, ku kryhet varrimi deri në ditët e sotme,...

Sali Jaha i Rugovës: Bajraktar i emëruar nga vet rugovasit dhe nga pushteti osman

Sali Jaha lindi në vitin 1803 në Koshutan të Rugovës. Sali Jaha si 14 vjeçar inkuadrohet në luftë për mbrojtjen e atdheut nga sulmet...

Zbuloni arsyen se përse nuk duhet ta karikoni telefonin tuaj në makinë

Një nga zakonet e shumë njerëzve në lidhje me përdorimin e telefonit të tyre celular është ta vendosin për karikim në makinë...

Nuk duhet ta përsërisni më/ Ky është gabimi fatal që ju krijon rrudha rreth syve

Siç e dimë, koha kalon dhe rrudhat vijnë. Por nuk është vetëm mosha që është “përgjegjëse” për rrudhat, por dhe mënyra e...

Recent Comments