6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home KAFSHËT Llava prej rreth 25 ujqish gjuajn në grupin e bizonëve (Video)

Llava prej rreth 25 ujqish gjuajn në grupin e bizonëve (Video)

Në videon e postuar më poshtë mund ta ndiqni një llavë prej 25 ujqish në Kanadë duke gjuajtur në grupin e bizonëve. /InforCulture.info

Në videon e postuar në kanalin Youtube nga BBC, paraqitet një llavë e ujqëve të cilet gjuajn bizonët  në parkun nacional në Kanada.

Fillimisht ujqit e futin në rreth grupin e bizonve dhe përcjellin veprimet e tyre, duke u bërë gati për të sulmuar. Bizonët deri sa ndodhën të bashkuar në grup janë më të sigurtë, dhe ujqit e kan më të vështirë për ta kapur ndonjërin prej tyre.

Për shkak të madhësisë së bizonëve, dhe rrezikut që mund të u kanoset ujqëve nga goditja më brirë apo këmbë, ujqit fillojnë sulmin në njërin prej bizonëve që është më i ri dhe ka peshë më të vogël se të tjerët.

Përderisa ujqit janë në përpjekje për ta kapur bizonin e ri ndodh ajo që pak kush do ta priste. Për më shumë shikojeni videon në linkun më poshtë. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si të heqim njollat e mykut në mure dhe tavanet e shtëpisë

E keni vënë re që nëse e mbani shtëpinë mbyllur për disa kohë, befas shfaqen disa njolla të shëmtuara myku në mure,...

Jeta sekrete e Fidel Kastros – Kujtimet e truprojës

Për 17 vjet, Juan Reinaldo Sanchez ka qenë pjesë e një skuadre elitë të specialistëve kubanë të sigurisë, të ngarkuar për mbrojtjen...

Letra sekrete Princ Vidit, çfarë i shkruante Bajram Currit – Nga VELI HAKLAJ

Sipas kujtimeve të Tafil Boletinit, Bajram Curri dhe Isa Boletini erdhën nga Shkodra mbasi mbaruen ceremonitë zyrtare. U pranuen në një audiencë të posaçme...

LOUIS ARNAUD MË 1912 – SHQIPËRIA ËSHTË MË E LASHTË SE VETË EVROPA

Është një letër e shkruar për gazetën franceze “La Croix”‘ (“Kryqi”), nga i dërguari i posaçëm i saj në Athinë jo...

Recent Comments