Categories: KËSHILLA

Zbardhni atletet vetëm me këtë truk

Atletet që shkëlqejnë nga bardhësia janë një dëshirë e të gjithë njerëzve. Ato janë një veshje që mund t’i përdorni çdo ditë, për raste formale ose jo formale. Shkojnë në mënyrë perfekte me gjithçka. Megjithatë, ata kanë edhe anën e tyre negative. Shpesh shkëlqejnë vetëm në rastet kur sapo janë blerë. Larja në mënyrë të herëpashershme i bën ato të humbasin bardhëesinë dhe të marrin një ngjyrë të verdhë. Por, ka një mënyrë për t’i bërë ato të duken sërish si të reja pa pasur nevojë t’i çoni në pastrim kimik. Ky truk mund të përdoret jo vetëm për atletet e bardha, por edhe për ato me ngjyra të buta ose pastel si rozë, bezhë, etj.

Për ta bërë këtë ju nevojiten këto përbërës:

1 filxhan çaji uthull molle

½ filxhan çaji niseshte

1 lugë gjelle sapun i lëngshëm

½ filxhan çaji sodë buke

Ujë

Furçë +furçë dhëmbësh

Udhëzime:

Përzieni uthullën me sodën e bukës. Me ndihmën e një furçe dhëmbësh fshini ngadalë pjesët më të ndotura. Më pas duke përdorur një furçë më të madhe të zhytur në ujë me sapun fërkoni të gjithë atletet. Kur ato janë të ende të lagura, aplikoni niseshtenë dhe lëreni të thahet.

Hiqeni atë plotësisht me një copë të pastër. Lërini lidhëzet e tyre në uthull molle dhe sodë buke për t’i pastruar plotësisht. Përsëriteni këtë process sa herë atletet tuaja marrin një ngjyrë të verdhë.

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

2 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

2 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

3 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

4 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

5 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

5 hours ago