Categories: KËSHILLA

Përdorimi i ujit të orizit për flokë; Ja mënyra e duhur

Nga Lindja e largët,  rutina e kujdesit të lëkurës, është një nga gjërat më të mira që mund të adoptojmë ! Vajzat aziatike shquhen për lëkurën e butë e të bardhë si porcelan e duket se ato kanë gjetur “burimin e bukrisë së përjetshme” ! POR nëse deri tani e keni kërkuar tek kremrat apo serumet , ju sugjerojmë të hidhni syte tek produktet apo ushqimet që gjenden në çdo shtëpi.

Uji i orizit është receta popullore kineze që gjen përdorim të gjerë në rutinën e kujdesit të lëkurës, por më poshtë do të tregojmë se si mund ta përdorni edhe për flokët. Uji i orizit është i pasur në amino-acide, vitamina B , E, minerale dhe antioksidantë!

Me përdorimin e rregullt të ujit të orizit, ju do të shihni sesa më të butë, e të fortë njëkohësisht do të jenë flokët tuaj.

Receta e përgatitjes së ujit të orizit është shumë e thjeshtë nga se mendoni. Ajo që duhet të bëni është thjesht të lini dy lugë oriz gjysmë ore në një gotë me ujë e ta lini të pushojë për 24 ore. Më pas, kulloni orizin dhe lëngun përdoreni për flokët.  Mjafton të shpëlani flokët me këtë ujë e ta mbani në flokë për disa orë. Kur ta shplani ujin e orizit rekomandohet vetëm me ujë dhe jo me shampo.

In For Culture

Recent Posts

10 misteret e fshehura në pikturat e famshme

Arti nuk është vetëm një burim frymëzimi, por gjithashtu një mister i madh. Artistët shpesh…

3 mins ago

“Somenat dita m’u di” (Që me natë dita m’u gdhi)-Kënga e parë dasme arbëreshe e dokumentuar

Të parën këngë dasme arbëreshe e ka dokumentuar Jeronim De Rada, dhe titullohet “Somenat dita…

22 mins ago

Diçka që nuk e dini për zinxhirin e xhinseve tuaja

Le të bëjmë një lojë. Shikoni zinxhirin e xhinseve. Do të lexoni shkronjat YKK. Nëse…

33 mins ago

Nëse e dëgjoni këtë emër gjatë fluturimit, do të thotë se ka një të vdekur në bord

Aeroplanët transportojnë miliona udhëtarë në mbarë botën çdo vit, por gjithashtu ata bartin edhe mijëra…

40 mins ago

Pse Deti i Zi quhet kështu?

Thuajse çdo njeri së paku një herë në jetë e ka dëgjuar emrin DETI I…

50 mins ago

Hidh pak kripë në shampo dhe do të zgjidhësh një nga problemet më të mëdha

Kripa është shumë e rëndësishme për jetën e njerëzve në përgjithësi. Është, në fakt, shija…

2 hours ago