6.1 C
Pristina
Sunday, June 20, 2021
Home SHKENCË/TECH Ekspertët e sigurisë paralajmrojnë: Mbuloni kamerat e telefonëve dhe laptopëve

Ekspertët e sigurisë paralajmrojnë: Mbuloni kamerat e telefonëve dhe laptopëve

Koha e pandemisë ka bërë që të rritet përdorimi i aplikacioneve të tilla si Zoom, Skype e shumë të tjera.

Mirëpo sipas ekspertëve të sigurisë kohëve të fundit janë shtuar sulmet kibernetike, e ku hakerët mund të kenë çasje në kamerën tuaj, transmeton IndeksOnline.

Sipas hulumtimeve të bëra ka dalë që rreth 15.000 pajisje kamerash janë të lehta për tu hakuar.

Andaj ekspertët e sigurisë kanë këshilluar që të mbulohen kamerat e këtyre pajisjeve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kush ishte “Popeye” i jetës reale?Personazhi nga i cili u krijua filmi i animuar

Emri i tij i vërtetë ishte Frank "Rocky" Fiegel. Ai lindi në 1868 në Poloni dhe, si fëmijë, emigroi në Shtetet e...

Italianët që projektuan Tiranën moderne

Nga Zylyftar Hoxha Në historinë e kryeqytetit tonë, Tiranës, vitet ’30 – ‘40 të shekullit të kaluar, përsa u...

Ndoshta e dinit gabim! Gota e ujit pihet para apo mbas kafesë ?

Ujë para apo pas kafesë? Kjo është dilema të cilën duam ta sqarojmë. Sipas traditës në pjesën më të madhe të bareve,...

Historia e shqiptarëve pranë Zadarit “Arbanasit” – Dom Mijo Čurković (1922)

Bazuar në librin “Povijest Arbanasa kod Zadra” (Historia e shqiptarëve pranë Zadarit) e Dom Mijo Čurković (1922) Që nga...

Recent Comments