Categories: KËSHILLA

Sa zgjat sëmundja e shkaktuar nga coronavirusi, nga inkubacioni deri te shërimi i plotë?

Përgjigjen e kësaj pyetjeje e transmeton Sun

Ende po mbizotëron konfuzioni rreth asaj se sa shpejt zhvillohen simptomat nga momenti i infeksionit.

Mirëpo sipas informacioneve të cilat i kanë në dispozicion shkencëtarët qe se sa mund të zgjatë e gjithë sëmundja nga momenti i inkubacionit deri te shërimi, përcjell Telegrafi.

Inkubacioni

Simptomat e virusit fillojnë të shfaqen midis 2 dhe 11 ditëve nga kontakti me personin e sëmurë.

Studimi më i ri thotë që periudha mesatare e inkubacionit është 5 ditë.

Studimi i shkollës së shërbimit publik Johns Hopkins Bloomberg në SHBA thekson që të gjithë të infektuarit me coronavirus kanë zhvilluar simptoma sëmundjeje në periudhën prej 11 ditësh.

Sa zgjasin simptomat?

Për shumicën simptoma e parë është temperatura (zakonisht mbi 37.8) si edhe kolla e thatë.

Në 85 raste të të sëmurëve nga coronavirusi simptomat do të fillojnë të qetësohen gjatë një jave dhe ku është minimumi i kohës sa duhet të qëndroni në izolim.

Kur simptomat bëhen më të forta?

Te njerëzit te të cilët ka ardhur deri te përkeqësimi i sëmundjes, deri te pushimi i shkurtër vjen pas 7 deri 10 ditësh nga fillimi i sëmundjes.

Mesatarisht pacientët me pasqyrë të rëndë klinike janë shtruar në kujdesin intensiv ditën e dhjetë të sëmundjes.

Sa zgjatë shërimi?

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë janë të nevojshme gjashtë javë në mënyrë që në tërësi të shërohemi nga coronavirusi.

Te njerëzit të cilët kanë pasur simptoma të buta, shërimi ka zgjatur rreth dy javë, derisa te ata me pasqyrë të rëndë klinike shërimi ka zgjatur 3 deri në 6 javë – theksohet në Raportin e OBSH-së.

In For Culture

Recent Posts

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Tourette është një problem me sistemin nervor që i bën njerëzit të bëjnë lëvizje…

13 hours ago

Si u shndërrua Athina nga Pellazge në Greke

Straboni na tregon se si e morën grekët, Athinën pellazge! Asnjë provë e vetme nuk…

13 hours ago

Nuk i dini? Ja cilat janë produktet që nuk skadojnë pothuajse kurrë

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse…

13 hours ago

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, ja sa km/h po voziste

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në…

13 hours ago

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë. Para pushtimit…

13 hours ago

12 foto të frikshme të qyteteve kineze ku nuk jeton asnjë njeri – arsyeja do t’ju befasojë

Në Kinë ekzistojnë qindra qytete që kanë çdo gjë që i nevojitet një jetese moderne…

13 hours ago