6.1 C
Pristina
Saturday, February 27, 2021
Home KËSHILLA Këshilla zyrtare rreth Coronavirusit – COVID-19!

Këshilla zyrtare rreth Coronavirusit – COVID-19!

Nëse vini nga vendet e prekura me Coronavirus ose keni pasur kontakte me personat e dyshuar ose të prekur me COVID-19 dhe keni simptoma si ethe, temperaturë apo kollë, ju lusim të qëndroni në shtëpi dhe të shmangni kontaktet! Lajmroni menjëherë Institucionet shëndetësore.


Personat që kanë ardhur nga vendet me Koronavirus, por që nuk kanë shenja, të qëndrojnë në shtëpitë e tyre!

Disa nga këshillat e profesionistëvë shëndetësor janë të thjshta për t’u zbatuar, por ato shpëtojnë jetë:

· Lani mirë sa më shpesh duart për minimum 20 sekonda!
· Mos i prekni me duar sytë, gojën dhe hundën!
· Mbulojeni gojën dhe hundën me faculetë, me mëngë ose parakrahë gjatë kollitjes dhe teshtitjes!
· Faculetat e përdorura hudhni në shportën më të afërt të mbeturinave!
· Shmangni qëndrimet në ambiente të mbyllura dhe të mbingarkuara me njerëz!
Shmangni kontaktin e afërt me persona të prekur nga infeksionet respiratore akute!
· Mos merrni antibiotikë, përveç kur ato ua përshkrun mjeku!
· Pini sa më shumë ujë, lëngje, çaj me limon!
· Pastroni sipërfaqet me dezinfektues me bazë klori ose alkooli!
· Përcillini simptomat e juaja dhe thireni mjekun tuaj para vizitës në kujdesin shëndetësor;
· Menaxhoni mirë mbeturinat;
· Pastroni ambientin e punës dhe të shtëpisë me dezinfektues me bazë klori apo alkooli!

Duke e kuptuar seriozitetin e situatës, ju bëj thirrje që, pa frikë, por me kujdes të shtuar, të jemi maksimalisht të kujdesshëm dhe të ruajmë

shëndetin e njëri-tjetrit!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Disa nga kafshët që i përkasin njëri-tjetrit përgjithmonë

Kemi hasur në shumë pamje të cilat kanë treguar dashurinë e kafshëve për njëri-tjetrin, por edhe për njerëzit, transmeton lajmi.net.

A është kjo dëshmia se Aleksandri i Madh ishte ilir?

A ishte grek Aleksandri? Çfarë e lidhte me shqiptarët dhe grekët mbretin e Maqedonisë Antike? Disa pseudo historianë të fqinjëve tanë të...

Regjistrohen zhurmat e para në planetin Mars, NASA publikon audion

NASA sapo ka publikuar videot dhe imazhet e para të marra nga Rover Perseverance ndërsa u ul – si dhe tingujt e...

Kur Esat Pasha kërkonte afrimin midis Serbisë dhe Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Prill 2020“L’Eclair” ka botuar, të shtunën e 18 tetorit 1913, në faqen...

Recent Comments