Categories: KAFSHËT

Ujku gjuan i vetëm prenë e tij (Video)

Mençuria e kafshëve shumëherë di të na befasojë duke parë veprimet e tyre që i bëjnë në natyrë.


Zakonisht në dokumentare për kafshët jemi mësuar të i shohim ujqit duke gjuajtur prenë e tyre në organizim grupor. Organizimi se si ujqit e bëjnë brenda llavës së tyre është vërtetë mbreslënës dhe shumë mirë i organizuar. Një grup ose llavë e ujqëve ka prijësin e mashkull dhe prijësen femër, në shkencë njihen si Alfa mashkulli dhe Alfa femra. Të dy këta i prijnë grupit ndërsa të gjithë të tjerët i dijnë detyrat e veta në organizimin grupor shkruan inforculture.info.


Mirëpo gjuajtja e presë nga një ujk i vetëm është më e rrallë dhe haset jo shpeshherë në natyrë.
Në videon më poshtë të postuar nga BBC në kanalin Youtube mund ta shihni një ujk të vetëm teksa gjuan në një grup të madh të karibunve në Kanada. /InforCulture.info

InFor. Culture

Recent Posts

Diçka që nuk e dini për zinxhirin e xhinseve tuaja

Le të bëjmë një lojë. Shikoni zinxhirin e xhinseve. Do të lexoni shkronjat YKK. Nëse…

10 mins ago

Nëse e dëgjoni këtë emër gjatë fluturimit, do të thotë se ka një të vdekur në bord

Aeroplanët transportojnë miliona udhëtarë në mbarë botën çdo vit, por gjithashtu ata bartin edhe mijëra…

16 mins ago

Pse Deti i Zi quhet kështu?

Thuajse çdo njeri së paku një herë në jetë e ka dëgjuar emrin DETI I…

26 mins ago

Hidh pak kripë në shampo dhe do të zgjidhësh një nga problemet më të mëdha

Kripa është shumë e rëndësishme për jetën e njerëzve në përgjithësi. Është, në fakt, shija…

1 hour ago

E dini për çfarë shërben kjo pjesë në pasqyrën e brendshme të makinës?

Kjo është një levë që shërben për të mbrojtur shoferët nga të “verbuarit” natën nga…

1 hour ago

Kuajt i dallojnë emocionet e njeriut -Ja çfarë thonë shkenctarët

Nëse jeni të zemëruar, kali juaj sipas të gjitha gjasave do ju jap një shikim…

2 hours ago