Categories: KËSHILLA

Çfarë nuk duhet të besojmë: Mitet e zakonshme rreth koronavirusit që duhet t’i injoroni

Përdorimi i vodkës ose hudhrës ose madje edhe mbajtja e frymës tuaj janë sugjeruar si mënyra për të hequr dorë nga sëmundja vdekjeprurëse që fshihet në të gjithë globin.

Por realiteti është krejtësisht ndryshe, nga mitet të cilat shpërndahen vazhdimisht në rrjete sociale e që nuk janë të argumentuara shkencërisht.

Vodka të përdoret si sanitor I duarve- Realiteti është se nuk ka alkool të mjaftueshëm në vodka për të vrarë në mënyrë efektive mikrobet, por 32% e britanikëve mendonin se ishte e vërtetë se kjo pije mund të përdorej për dezinfektimin e duarve.

Vodka si pije për shërimin e koronavirusit- Kjo vjen pasi Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Lukashenko sugjeroi që bashkëqytetarët e tij të pinin 50 ml vodka në ditë për të shpëtuar virusin. Udhëtimet e rregullta në saunë, duke punuar në fusha dhe duke ngrënë mëngjes në kohë ishin gjithashtu midis sugjerimeve të tij.

Maska e fytyrës ju mbron 100% nga koronavirusi- Shumë britanikë janë gjithashtu të lumtur të vendosin besimin e tyre në një maskë për fytyrën me 6% duke thënë se ajo ju mbron përfundimisht kundër koronavirusit ndërsa 22% mendojnë se është ndoshta e vërtetë, zbuluan studiuesit.

Një maskë mund të shkurtojë shanset e kontraktimit të virusit nëse po kaloni kohë afër dikujt që është i infektuar dhe mund ti mbrojë njerëzit e tjerë nga ju.

Virusi do kaloj në pranverë- Kishte 14% të të rriturve që besojnë se koronavirusi do të vdesë në pranverë, por duke qenë se ky është një virus i ri të gjithë nuk duhet ta zbulojnë nëse është ky rasti.

Mbajtja e frymës për 10 sekonda ju tregon nëse jeni të prekur nga koronavirusi- Ndër thashethemet e rreme që duket se janë sjellë në jetë në mediat sociale është se mbajtja e frymës tuaj për 10 sekonda do të thotë që nuk mund të merrni virusin, që 16% e të rriturve mendojnë se është i vërtetë.

YouGov thotë se këto këshilla të gabuara mund të gjurmohen në pretendime të rreme që ato erdhën nga ekspertë të Universitetit Stanford në SH.B.A.

Disa postime në mediat sociale kanë rekomanduar të hani hudhra për të parandaluar infeksionin, por vetëm 4% e britanikëve besojnë se kjo do të ndryshonte, sipas studiuesve.

Larja e shpeshtë e duarve, qëndrimi në ambiente të mbyllura dhe mbajtja e dy metrave larg njerëzve – të cilat janë pjesë e këshillave zyrtare për të ndihmuar në ndalimin e përhapjes së virusit – besohet të jenë më efektive në këtë betejë më virusin vdekjeprurës.

In For Culture

Recent Posts

Ushqimet që ndalojnë gërhitjen

Gërhitja është një problem që prek shumë njerëz në mbarë botën. Zhurma e bezdisshme e…

14 hours ago

Çfarë ishin konkurset blegtorale që u zhvilluan në Shqipëri nga 1929 deri në 1936 (FOTOT)

Konkurset blegtorale janë zhvilluar në Shqipëri për herë të parë në vitin 1929 në Tiranë…

15 hours ago

Si të përmirësoni lidhjen Wi-Fi në shtëpi dhe të keni internet më të shpejtë

Ndërsa koronavirusi vazhdon të përhapet, shumë njerëz e gjejnë veten duke punuar ose studiuar nga…

15 hours ago

A duhen përdorur antibiotikët kur jeni me grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve.…

17 hours ago

Daisugi, teknikë e lashtë japoneze e mbjelljes “pemë mbi pemë”

Japonia është një vend intrigues (veçanërisht për një të huaj) që nuk pushon së mahnituri…

17 hours ago

Rigjeneroni flokët tuaj me uthull molle, limon dhe birrë

Flokët mund të dobësohen dhe të fillojnë të bien për shumë arsye, duke filluar nga…

17 hours ago