Categories: SHKENCË/TECH

Instagram mundëson të rikthen fotografitë e postuara deri para pesë vitesh

Në këtë platformë për shpërndarjen e fotografive, mund të kërkohet opsioni “On This Day”, që mundëson në rikthimin e fotografive, që janë postuar pikërisht atë ditë, nga një deri në pesë vite më parë.

Kjo mundësi që më herët ishte në dispozicion për Storie, tani mund të bëhet edhe për fotografi, në mënyrë që të zbutet sado pak mërzia e të qëndruarit në shtëpi si pasojë e coronavirusit, transmeton Telegrafi.

Mundësia e realizuar në Timehop, është e njëjta që është përdorur nga Facebook, Apple Photos dhe Snapchat, për të kthyer nostalgjinë në kohën e dikurshme.

Njoftimi për këto fotografi vjen në Activity Feed, ndërsa nëse përdoruesi nuk dëshiron t’i shfaqen këto fotografi ndër vite, atëherë mund ta mbyllë këtë mundësi dhe nuk do t’i shfaqen në ditët në vijim.

Deri më tani, fotografitë riktheheshin, vetëm që të reflektohej në vetën, të bëheshin krahasime me të renë, si dhe të shpërndahen me të tjerët, apo të injorohen në tërësi.

Tani këto imazhe po rikthehen, për të treguar se si jetonim sikur, derisa nuk e llogaritëm ndonjëherë se do të ndodhë kështu. /Telegrafi/

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

8 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

9 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

9 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

9 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

9 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

10 hours ago