Categories: SOCIALE

Studiuesit kanë zbuluar fakte të reja për koronavirusin: Qëndron tek një i infektuar për 49 ditë

Studiuesit kinezë dyshojnë se kanë gjetur një formë të re të koronavirusit, i cili qëndron më gjatë dhe infekton të tjerët.

Ekspertët gjetën një rast të pazakontë të një burri të moshës së mesme me sëmundje Covid-19, tek i cili qëndroi infeksioni për 49 ditë.

Ky është një rekord kohor që nuk është raportuar më parë. Megjithëse simptomat e burrit ishin të lehta, studiuesit thanë se mund të kishte krijuar ekuilibër dinamik me virusin.

Rasti ‘kronik’ tregon një tendosje që mund të përhapet mes njerëzve për javë të tëra, edhe nëse i infektuari nuk shfaq shenja, raporton Mail Online.

Zbulimi u bë kur mjekët do të përdornin plazmën qetësuese, pra gjakun e një të mbijetuari me Covid-19 që të shërohej.

Studimi u botua në 27 Mars në ‘medRxiv’, një faqe për dokumente shkencore mjekësore.

Burri kinez, identiteti i të cilit nuk është zbuluar, vizitoi një spital në Ëuhan për të bërë teste SARS-CoV-2 në 8 shkurt 2020.

Ai deklaroi se kishte pësuar një ethe të ndërprerë për rreth një javë, por nuk kishte simptoma të tjera të zakonshme, siç është kolla.

Në testet e shpeshta, ai rezultoi pozitiv në ditët 17, 22, 26, 30, 34, 39, 43 dhe 49. Tamponi i tij rezultoi negativ në ditën e 47-të.

In For Culture

Recent Posts

Çfarë është sindroma Tourette?

Sindroma Tourette është një problem me sistemin nervor që i bën njerëzit të bëjnë lëvizje…

3 hours ago

Si u shndërrua Athina nga Pellazge në Greke

Straboni na tregon se si e morën grekët, Athinën pellazge! Asnjë provë e vetme nuk…

3 hours ago

Nuk i dini? Ja cilat janë produktet që nuk skadojnë pothuajse kurrë

Ekzistojnë disa produkte që nuk skadojnë kurrë. Ato mund të konsumohen në çdo kohë nëse…

3 hours ago

Shoferi i parë që u dënua me gjobë për tejkalim të shpejtësisë, ja sa km/h po voziste

Walter Arnold ka qenë duke drejtuar makinën “Arnold Benz Motor” Cariage, me 12 kilometra në…

4 hours ago

Çfarë janë Venomet?

Venomet janë e drejta kanunore e përpunuar gjatë shekujve në krahinat e Shqipërisë. Para pushtimit…

4 hours ago

12 foto të frikshme të qyteteve kineze ku nuk jeton asnjë njeri – arsyeja do t’ju befasojë

Në Kinë ekzistojnë qindra qytete që kanë çdo gjë që i nevojitet një jetese moderne…

4 hours ago