6.1 C
Pristina
Tuesday, January 26, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Mbretresha Hatshepsut, faraone e Egjiptit (Foto)

Mbretresha Hatshepsut, faraone e Egjiptit (Foto)

Fotografia e mbretreshës faraone të Egjiptit, fotografuar menjëher pas zbulimit të varrit të  sajë dhe hapjes së sarkofagut.

Hatshepsut ishte faraonja e pestë e dinastisë së tetëmbëdhjetë të Egjiptit. Ajo ishte mbretresha apo faraonja e dytë femër e konfirmuar historikisht, e para ishte Sobekneferu. Hatshepsut erdhi në fronin e Egjiptit në vitin 1478 para Krishtit. /Inforculture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shqiponja kundër krokodilit: çfarë momenti spektakolar!

Ky është momenti i pabesueshëm kur një shqiponjë ia rrëmben ushqimin një krokodili, direkt nga goja.Me kthetrat e...

Historia e stomatologut të parë në Shqipëri

Historia e Hasan Kadukut është shembulli i atyre njerëzve të cilët vendosën që të ndjekin pasionin e tyre në jetë dhe t’ja...

Arsyet përse ju rëndon koka kur nuk pini kafe në mëngjes

Është zakoni i secilit prej nesh sapo ngrihemi në mëngjes. Mund të shmangim me siguri vaktin e mëngjesit por kurrësesi kafen.

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’

Ja pse salca e domateve quhet ‘keçap’ Autori: Lajmi.net Fun, Kuriozitete21:47, 4 November 2016 Keçapi më i vjetër në botë, Heinz Tomato...

Recent Comments