6.1 C
Pristina
Monday, January 25, 2021
Home SHKENCË/TECH Nëse merrni këtë mesazh në WhatsApp, mos u përgjigjni!

Nëse merrni këtë mesazh në WhatsApp, mos u përgjigjni!

Vetëm një SMS dhe pak pakujdesi dhe llogaria juaj WhatsApp përfundon në duar të gabuara. Alarmi u nxit nga Policia Postare, e cila në profilet e saj sociale zbuloi përhapjen e një mashtrimi të ri që përdor sistemin e mbrojtjes WhatsApp.

Por si funksionon mashtrimi?

Në fakt mjaft e thjeshtë. Me pak fjalë, kur doni të lidhni llogarinë tuaj në një telefon të ri, shërbimi dërgon një SMS që përmban një kod 6-shifror që duhet të futet në pajisjen e re. Nëse kjo është e saktë, WhatsApp ndalon së punuari në smartphone të vjetër dhe aktivizohet në atë të ri.

Këtu fillon mashtrimi: sulmuesit sigurohen që ta dërgojnë këtë SMS në telefonin e ‘viktimës’ dhe më pas, në WhatsApp, ata dërgojnë një mesazh duke pretenduar se janë një i afërm ose një mik i cili kërkon atë kod. Nëse e dërgoni, llogaria juaj humbet.

“Dërgimi i kodit lejon që ata të jenë në gjendje të aktivizojnë një llogari të re WhatsApp në një pajisje të ndryshme, por duke iu referuar numrit të telefonit të viktimës së zgjedhur, i cili, në të vërtetë, humbet disponueshmërinë e tij”, sqaron Policia Postare.

Prandaj, këshillat janë që kurrë të mos i dërgoni askujt kodin e marrë me SMS dhe t’i referoheni aktivizimit të WhatsApp: është një element personal që nuk mund të përdoret kurrë nga të tjerët.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Mos më thoni se s’vjen më, Do e pres te pragu i derës,..”

MOS MË THONI ...Mos më thoni se vdiq,Mos më thoni se nuk është më,I miri e...

Në Shkurt 1939, në Madison Square Garden të New York-ut rreth 20,000 simpatizantë nazistë morën pjesë në një tubim të organizuar nga German American...

Nga Sokol NeçajGrupi i njohur German American Bund (Bund gjermanisht është "aleancë") ishte një nga grupet më...

Ja pse macet e pastrojnë vetën pasi t’i përkdhelni

Kafshët më të preferuara janë macet dhe qentë. Edhe pse qentë e fitojnë sfidën me macet është për t’u thënë se macet...

Mos e mbani teshtimën ! Ky është rreziku

Nëse jeni gati duke teshtitur, edhe nëse jeni në një vend të qetë, mjekët rekomandojnë që ta nxirrni teshtimën. Një 34-vjeçar nga...

Recent Comments