6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home SHKENCË/TECH Doktori japonez tregon si ta zbulojmë brenda 10 sekondave nëse jemi prekur...

Doktori japonez tregon si ta zbulojmë brenda 10 sekondave nëse jemi prekur nga koronavirusi

Një doktor dhe fizikant japonez na jep një këshillë se si të parandalojmë koronavirusin dhe një mënyrë për të zbuluar vetë, nëse mund të jemi infektuar apo jo.

Tashmë që të gjithë i dimë simptomat e koronavirusit dhe se pas sa ditësh shfaqën ato. Ajo që nuk dimë është se si ta zbulojmë që ne jemi prekur nga ky virus.

Këtë gjë na i tregon një doktor dhe fizikant japonez dhe është shumë e thjeshtë.

“Çdo mëngjes merr frymë thellë dhe mbaje për më shumë se 10 sekonda. Nëse arrin të mbash frymën pa u kollitur dhe pa përjetuar shqetësime, si shtrëngim në kraharor dhe gjendje ankthioze, tregon se nuk je i prekur nga fibroza dhe nuk ka indikacione për koronavirus. Këtë duhet ta bësh çdo mëngjes në një ambient me ajër të pastër.

Mjeku gjithashtu këshillon të gjithë që të përpiqen të mbajnë fytin të lagësht. Duhet të pini ujë çdo 15 minuta. Nëse virusi futet në gojë, duke pirë ujë apo çfarëdo lloj lëngu tjetër, ndihmon që të kalojë nga ezofagu në stomak. Nëse nuk pi ujë mjaftueshëm dhe rregullisht, virusi mund të futet nga ajri përmes rrugëve të frymëmarrjes dhe të prekë mushkërinë, që do të thotë rrezik.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments