6.1 C
Pristina
Monday, October 25, 2021

In For Culture

9692 POSTS0 COMMENTS

​Shenjat që tregojnë se kompjuteri juaj është hakuar

Ekspertët tregojnë se këto shtatë shenja tregojnë se hakerët mund të kenë qasje në kompjuterin tuaj. Bateria e laptopit...

Kura natyrale për kollën e thatë

Moti është ngrohur dhe ditët me diell janë shumë të bukura, por e ftohura kronike mbetet sërish e pranishme.

Studiuesi kroat thotë: Emrat e shkronjave sllave janë me prejardhje shqiptare

Origjina e shkrimit glagolitik të gjuhës shqipe është një prej dukurive më të rëndësishme kulturore të Ballkanit”. Studiues të...

Edhe dy raste të konfirmuara me koronavirus, shkon në 19 numri i të infektuarve

Nga data 08.02.2020 deri me 17.03.2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 284 mostra të...

A mund të infektoheni sërish nga koronavirusi, nëse shëroheni njëherë?

Një nga çështjet më shqetësuese që nga shpërndarja e virusit Covid-19 ka qenë nëse të infektuarit që shërohen nga sëmundja, mund ta...

Ja se si dukej Tetova kur ishte pjesë e Shqipërisë?

Tetova, që gjatë historisë ka luftuar kundër pan-turqizmës dhe pan-sllavizmës, ndaj dhe është vizituar nga shumë udhëpërshkrues të huaj, ishte një qytet...

New York Times: Shqipja, ndër tri gjuhët më të vjetra në botë

Sipas një studimi “New York Times” rendit armenishten si gjuhën e parë më të vjetër në botë, e dyta është greqishtja, e...

Simptomat/ Cili është ndryshimi mes gripit të zakonshëm dhe koronavirusit të ri?

Instituti i Shëndetit Publik ka botuar vazhdimisht materiale informuese mbi virusin e ri të kthyer tashmë në një pandemi botërore, ndërsa kësaj...

Vdes drejtori i Muzeut të Qytetit të Mitrovicës, Hajrullah Mustafa

Ka ndërruar jetë drejtori i Muzeut të qytetit të Mitrovicës ,Hajrullah Mustafa. Familjarë dhe miq kanë bërë të ditur...

Edhe një rast i ri, shkon në 17 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Ka shkuar në 17 numri i të prekurve me koronavirus në vendin tonë. Kështu ka bërë të ditur në...

TOP AUTHORS

0 POSTS0 COMMENTS
9692 POSTS0 COMMENTS
2159 POSTS0 COMMENTS

Most Read

A e dini historinë e mozaikut ‘Bukuroshja e Durrësit’?

Mozaiku “Bukuroshja e Durrësit” u zbulua në vitin 1918 nga arkeologu austriak Kamilo Prashniker dhe daton në shekullin e katërt para Krishtit....

”Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën..”

BORA Kthjelltësia a qiellit shkoi me diellin, me lulet, me verën. Vjeshta e trishtueshme erdhi dhe iku. Tani...

Historia/Njihuni me dy njerëzit që mund të kishin parandaluar Luftën e Parë Botërore

Ne jemi larg dëshirës për luftë. Përderisa po zhvillohen negociata me Austrinë për llogari të Serbisë, trupat e mia nuk do të...

Zbulohet letra e rrallë e Skënderbeut në arkivat e Shuteriqit

Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk ishte vetëm Atleti i Krishtit, njeriu që mbajti larg dyerve të Europës Perandorinë Osmane, por edhe një njeri...