6.1 C
Pristina
Tuesday, August 11, 2020

InFor. Culture

312 POSTS0 COMMENTS

”..qi për erz e nderë t’Shqiptarëve derdhën gjakun tue luftue,”

Dëshmorëve - Gjergj Fishta O ata t'lumtë, qi dhanë jetën,o ata t'lumtë, qi shkrinë vehten,qi për Mbret e...

A keni parë ndonjëherë një papagall kaq të mençur (Video)

Një video shumë interesante po qarkullon në rrjetet sociale të një papagalli i cili bënë një veprim shumë të zgjuar duke u...

133 TË SHËRUAR DHE 245 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 468 mostra të marra...

Ahmet Xhevdet Pasha, komisar turk në Shqipëri, shkruan më 1861 për Shqipërinë e Epërme

InforCulture sjellë një përshkrim të shkurtër që komisari turk i kohës në shekullin XIX i bëri shqiptarëve të Shqipërisë së epërme. Ai...

Kush ishte piktori që ilustroi Historinë e Skënderbeut

NË KRYEVEPRËN MARIN BARLETIT… Jost Amman (1539-1591) ishte piktor gjerman. Lindi në Zyrih të Zvicrës në një familje intelektuale...

NGA BASHKËPUNIMI ME XHONTURQIT TE HITLERI, KUSH ISHTE BEDRI PEJANI? (VIDEO)

Thuhet se u vra nё  korrik të 1946-ës në burg, por ka edhe zëra që thonë se është helmuar. Xhonturqit ose...

Dhelpra u gjet me koleksionin mbresëlënës të këpucëve në Berlin

Një dhelpër në periferi të Berlinit është parë nga banorët duke bërë një veprim shumë të quditshëm që nuk ka ndodhur më...

Unë jam Gjon Gazulli nga Arbëria

NGA: PAULIN ZEF ZEFI, HISTORIAN Astronomi i guximshëm gjermano-polak Nikolla Koperniku (1473-1543) italianet e mëdhenj, Giordano Bruno (1548-1600) dhe...

Kështjella e antikitetit Kekola

Shkruan: Haxhi MEHMETAJ Sipas përngjasimit të emrit të sotëm me emrin antik, jam i mendimit që kështjella e Keqekollës...

Zbulohen qindra orë regjistrime të Marlon Brandos

PROFECITË E TIJ ME NJË SAKTËSI TË FRIKSHME Nga:Thomas Page Në vitet 1990, Marlon Brando bëri...

TOP AUTHORS

0 POSTS0 COMMENTS
1789 POSTS0 COMMENTS
312 POSTS0 COMMENTS

Most Read

“Unë jam zjarri!” Mikelanxhelo, autobiografia e një gjeniu…

Nuk do ta besosh, po nuk është hera e parë që mendoj të hedh tutje gjithçka. Të marr gdhendësit e mi e...

A e dini se çfarë ka brenda Qabes në Mekë

Quhet Qabe dhe është një godinë katrore rreth së cilës përsillen çdo çast të ekzistencës së kësaj bote me dhjetra e qindra...

Studiuesit tregojnë se kjo maskë nuk ju mbron aspak nga Covid-19

Shkollat ​​po rihapin, parqet e argëtimit po mirëpresin vizitorët dhe ngrënia në natyrë është zgjidhja e vetme. Por edhe pse jeta po...

171 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

190 TË SHËRUAR DHE 171 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...