6.1 C
Pristina
Tuesday, August 11, 2020

InFor. Culture

312 POSTS0 COMMENTS

‘Sputnik 1’, Sateliti i parë artificial në hapsirë

’Sputnik 1’ është  sateliti i parë artificial i lansuar në  orbitën e planetit Tokë. Sateliti ‘’Sputnik 1’’ u lansua më  4 tetor...

Mbretresha Hatshepsut, faraone e Egjiptit (Foto)

Fotografia e mbretreshës faraone të Egjiptit, fotografuar menjëher pas zbulimit të varrit të  sajë dhe hapjes së sarkofagut.

Gjama e Burrave, traditë e vjetër Iliro-Shqiptare (Foto)

Fotografi të shkrepura nga antropologju gjerman Reimer Schulz në vitin 1937 në fshatin Theth të Shqipërisë. Në fotografi është paraqitur funerali i...

Gjuha Shqype nga Ndre Mjeda(poezi)

Përmbi zâ qi lshon bylbyliGjûha shqype m' shungullon;Permbi érë qi jep zymbyliPá da zêmrën m'a ngushllon. Ndër kómb' tjerë,...

Adoptimi i kafshëve në kohën moderne(Video)

Një video që është postuar nga faqja ‘Our Plant Daily’ paraqet një Drenushë e cila pret automjetet...

Historia e Hachikos, qenit besnik që frymëzoi krijimin e filmit të famshëm(Foto)

Shumica prej nesh e kemi parë filmin me një tematikë shumë prekëse ‘‘Hachi: A Dog’s Tale’’. Ky film trajton temën e një...

Kjo mund të jetë fotografia më e vjetër në botë (Foto)

Në shikim të parë, kjo nuk duket diçka e jashtëzakonshme: Një skenë e vjetër bardhë e zi e një qyteti çuditërisht...

Sa Dita-Nata

Sa Dita-Nata Edhe në të kaluarën e hershme në kulturat e lashta nëpër botë, sikurse edhe sot, fenomenet natyrore janë përcjellur...

Rrëqebulli i Ballkanit: Specia e rrallë e fotografuar në “Bjeshkët e Nemuna”

Sesionin i 8, i mrekullueshëm dhe i guximshëm fotografik i Rrëqebullit është postuar sot nga organizata 'Era group' e cila merret...

Arkivat britanike/ Pse dështoi divizioni kosovar “Skanderbeg” në Shqipëri

“Qeveria shqiptare e mbështeste, pasi aty shikonte fillesën e forcave të saj të armatosura” Divizioni “Skanderbeg” i krijuar nga...

TOP AUTHORS

0 POSTS0 COMMENTS
1789 POSTS0 COMMENTS
312 POSTS0 COMMENTS

Most Read

“Unë jam zjarri!” Mikelanxhelo, autobiografia e një gjeniu…

Nuk do ta besosh, po nuk është hera e parë që mendoj të hedh tutje gjithçka. Të marr gdhendësit e mi e...

A e dini se çfarë ka brenda Qabes në Mekë

Quhet Qabe dhe është një godinë katrore rreth së cilës përsillen çdo çast të ekzistencës së kësaj bote me dhjetra e qindra...

Studiuesit tregojnë se kjo maskë nuk ju mbron aspak nga Covid-19

Shkollat ​​po rihapin, parqet e argëtimit po mirëpresin vizitorët dhe ngrënia në natyrë është zgjidhja e vetme. Por edhe pse jeta po...

171 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

190 TË SHËRUAR DHE 171 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...