6.1 C
Pristina
Tuesday, August 11, 2020

InFor. Culture

312 POSTS0 COMMENTS

Fotografia e fundit e Thylacine-s (Tigri ose Ujku Tasmanian), kafshës që tashmë nuk ekzistonë (Foto)

Kjo është fotografia e fundit e Tigrit Tasmanian ose Ujkut Tasmanian që tashmë nuk ekzitonë më në Tokë. /InforCulture.info

Kjo është lista me 10 librat më brilantë që janë shkruar për Skënderbeun

PËR TË GJITHA KOHËT... 1. Kryqtari i fundit nga Virgjil Kule: E botuar me rastin e 100 vjetorit të pavarsisë së...

600 komplotet për të vrarë Fidel Kastron

Ish kreu i shërbimit të fshehtë të Kubës thotë se ka patur më shumë se 600 atentate për të vrarë apo destabilizuar...

Dy ujqit më të mëdhenjë të kapur ndonjëherë nga kamerat (Video)

Ujqit shumicën e rasteve jemi mësuar të i shohim vetëm përmes fotografive apo videove televizive, gjë që përmes fotografive dhe videove televizive...

“Të rrept bijt e shqipes! Po vetitë nuk u mungojnë veç t’ishin më të arrira”

10 CITATE TË ZGJEDHURA PËR SHQIPËRINË DHE SHQIPTARËT… O Zeus, mbret dodonas e pellazgjik që banon larg që kujdesesh...

6 milion euro për të shpëtuar kafshët e prekura nga Koronavirusi

BE APROVON FONDIN Gjashtë milion euro janë ndarë nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN). Financimi klasifikohet si...

Kjo video na tregon se sa shumë duhet të kemi kujdes për kafshët shtëpiake që mbajmë (Video)

Për të gjithë ata të cilat mbajnë kafshë shtëpiake duhet të kenë shumë kujdes pasi që ato mund të jenë të rrezikuara...

”Po, o Gurakuq, për mue E larta fjala e jote,..” – Gjergj Fishta poezi për Luigj Gurakuqin

Peng NdërimiLuigj Gurakuqit1909 - Poezi nga Gjergj Fishta I kandshëm a' e plot shijeNja' i lehtë zhumhur qi gurraEp...

Portreti i gruas dardane nga Vërbani

Shkruan: Haxhi MEHMETAJ Gruaja e shtresës së aristokracisë është veshur më veshje tipike ilire , fustan më palë, më...

Origjina e fjalës “Shqipëri” – Pse bota na quan “ALBANIA”?

Eqerem Çabej* Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet...

TOP AUTHORS

0 POSTS0 COMMENTS
1789 POSTS0 COMMENTS
312 POSTS0 COMMENTS

Most Read

“Unë jam zjarri!” Mikelanxhelo, autobiografia e një gjeniu…

Nuk do ta besosh, po nuk është hera e parë që mendoj të hedh tutje gjithçka. Të marr gdhendësit e mi e...

A e dini se çfarë ka brenda Qabes në Mekë

Quhet Qabe dhe është një godinë katrore rreth së cilës përsillen çdo çast të ekzistencës së kësaj bote me dhjetra e qindra...

Studiuesit tregojnë se kjo maskë nuk ju mbron aspak nga Covid-19

Shkollat ​​po rihapin, parqet e argëtimit po mirëpresin vizitorët dhe ngrënia në natyrë është zgjidhja e vetme. Por edhe pse jeta po...

171 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

190 TË SHËRUAR DHE 171 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...